Srovnáváme

Kdo naděluje dárečky ve světě? Ježíšek, Santa Claus i Čarodějnice?

Vánoce jsou nejoblíbenějším obdobím z celého roku a všichni se na ně vždy moc těšíme. Je to čas klidu a pohody, který trávíme se svými blízkými. Samozřejmě, že každá země má určité zvyky a tradice, ale i tradiční postavu nadělující vánoční dárky.

U nás je to Ježíšek, jež vždy 24. prosince dorazí s vánočními dárečky skrz pootevřené okno. Jaké postavy nosí dárky v dalších zemích světa?

Amerika

Santa Clause snad ani není nutné představovat. Jenže ne každý ví, že svůj charakteristický kostým, díky kterému je známou postavou po celém světě, získal až zásluhou společnosti Coca-Cola. Santa se stal na počátku minulého století tváří reklamní kampaně a společnost mu jednoduše oblékla své firemní barvy. Bylo to v letech 1931 – 1964.

Pokud de o nadělování vánočních dárků, tak je dětem na svých saních doručuje během noci z 24. na 25. prosince. Do domácností se dostává prostřednictvím komínů a dárky pokládá rovnou pod vánoční stromek, který je nejčastěji umístěn přímo vedle krbu. Děti si je pak ráno 25. rozbalí.

Zdroj: 

Rusko

Oproti našim zvykům se zde dárky nadělují až 6. ledna, důvodem je převládající pravoslavné křesťanství. To dorazí Děda Mráz na svých saních. Na cestu vyráží rovnou z Čukotky a doprovod mu dělá překrásná Sněhurka.

Anglie

Mnoho lidí se domnívá, že když jde o anglicky mluvící zemi, tak tu stejně jako v Americe nosí dárky Santa. Jenže to je omyl, neboť v Anglii nosí dárky Otec Vánoc, v originále Father Christmas. Je to v podstatě anglická alternativa Santa Clause. Děti pak najdou své vánoční dárky zavěšené v punčochách na krbech. Dárky se rozbalují 25. prosince ráno.

Itálie

Vánoční dárky v Itálii mají na starost dokonce dvě postavy. V prvním případě jde o italskou obdobu amerického Santy v podobě Babbo Natale. Na rozbalení dárků se čeká do půlnoci z 24. na 25. prosince, případně až 25. ráno.

Dárky se pokládají vedle jesliček či pod stromeček. Podruhé se Vánoce slaví 6. ledna, kdy je svátek Epifanie. V tento den sestupuje do jednotlivých domů čarodějnice La Befana a přináší dětem další dárky.

Německo

Podobně jako v Itálii i tady je roznášení dárků záležitosti hned dvou různých postav. Zatímco na severu Německa dostávají děti dárky od „starouška“ Weinachstmanna, jižní část Německa obdarovává Jezulátko, kterému se říká ChristKind.

Dánsko

V Dánsku mají podobně jako v Německu Jezulátko. Rozdíl je v tom, že tady se mu říká Julemand. Naštěstí ale není na rozdávání dárků samo, takže se nemusí zbytečně dřít. Naopak mu s tím statečně pomáhají skřítkové, kterým se říká Nisser. Nadělování dárků probíhá stejně jako u nás 24. prosince.

Švédsko

Ve Švédsku se o rozdělování dárků stará stařičký dědeček Jultomten. Tomu se také říká Vánoční muž. Také na to není sám, naopak přijal pomocnou ruku od skřítků Julnissarů.

Finsko

Oproti tomu ve Finsku se o dárky stará Velký Ukko. Je to v podstatě dědeček co má bílé vlasy, vysokou čepici červené barvy a dokonale naleštěné boty.

Irsko

V Irsku nosí dárečky Svatá rodina. Zvykem je, že se do oken dávají svíčky, aby mohla každého najít. Jakmile proběhne štědrovečerní večeře, prostírá se stůl pro Josefa, Marii a malého Ježíška. K pohoštění Svaté rodiny se připravuje chléb a mléko. Dveře zůstávají pootevřené jako symbol pohostinnosti.

Francie

Ve Francii je typickou postavou Vánoc Papa Noel, jehož poznávacím znamením je bílé oblečení. Jakmile jsou dárky rozdány a rozbaleny, je velmi oblíbené jít na tradiční sváteční jídlo, které má až 12 chodů do restaurace. Tento zvyk je charakteristický zejména v Paříži.

Podívejte se i se svými dětmi na pěkné vánoční video se Santa Clausem.

Přidat komentář