Jak vybrat vysavač?

Pro dokonale uklizenou domácnost je vysavač nezbytností. Jenže, který vlastně vybrat, když je na trhu tolik typů a každý se hodí na něco jiného, bez ohledu na to, jestli zvolíte sáčkový, bezsáčkový, tyčový, podlahový nebo dokonce robotický. Pokud se rozhodneme pořídit nový vysavač, první co si musíme rozmyslet je jeho typ. Dále se musí zohlednit celková velikost plochy, kterou potřebujeme pravidelně vysávat. Například u plochy do 50 m2 si vystačíte s objemem nádoby/sáčku v rozmezí 2 až 2,5 litru.

Směrodatné je i to, jestli máte doma koberce nebo třeba plovoucí podlahy, protože na vyčištění koberců je nutný vyšší sací výkon. Nezapomeňte i na takové faktory jako třeba přítomnost alergika v domácnosti, v takovém případě budete muset hledat takový vysavač, který bude vybaven nejúčinnější filtrací – HEPA filtrem. Jak vidíte, výběr vysavače rozhodně není tak jednoduchý a určitě se vám bude hodit pár užitečných rad, díky nimž budete s jistotou vědět, který model je pro vaše potřeby ideální.

Druhy vysavačů

Nejdřív byste si měli rozmyslet, jaký vysavač vlastně budete potřebovat. Zohlednit musíte i to, jestli žijí ve vaší domácnosti děti, alergici nebo také domácí mazlíčci, kteří pravidelně línají a všude po bytě ztrácí srst. Jiný vysavač vybere početná domácnost, jednotlivec nebo člověk, který tráví celé dny v práci a nemá čas na vysávání.

Vysavače se dají rozdělit do několika základních kategorií – klasické podlahové (sáčkové, bezsáčkové), tyčové, ruční a robotické. Mezi ostatní patří multifunkční/průmyslové vysavače, tyčový a ruční tzv. 2V1 a nakonec je centrální vysavač (vysávání). Pojďme se teď stručně seznámit s jednotlivými typy vysavačů, abychom vám usnadnili jeho výběr.

Klasický podlahový vysavač

Stále se drží na vrcholu oblíbenosti a patří k nejčastěji pořizovaným typům. Hodí se do každé domácnosti a to jak na údržbu koberců, tak pro čištění plovoucí podlahy. Disponují spoustou nástavců, takže se s nimi dá vyčistit čalounění, sedací souprava nebo třeba interiér automobilu. Zásadní je si promyslet, jestli chcete sáčkový vysavač nebo dáváte raději přednost tomu bezsáčkovému.

Výhody

 • skvělý poměr cena/výkon
 • dostatečný výkon
 • dostupnost na trhu

Nevýhody

 • některé modely se hůře přenáší
 • vyšší hmotnost
 • kratší přívodní kabel

Tyčové vysavače

Dají se sehnat s přívodním kabelem nebo akumulátorové, ty ovšem musíte vždy po skončení úklidu dobít. Výhodou je, že jsou lehoučké, mají nižší cenu a snadněji se obsluhují, navíc se díky nízké hmotnosti snadno přenáší.

Tyčové vysavače se dají koupit jak sáčkové, tak bezsáčkové, přičemž se liší jejich výkon. Ten totiž bývá poměrně nízký, takže se takový vysavač hodí spíš do menšího bytu nebo kanceláře. Nehodí se na úklid koberců, protože oproti klasickému podlahovému vysavači si neporadí se všemi nečistotami, které je potřeba vytáhnout z tkaniny pomocí vyššího sacího výkonu.

Vhodné jsou tyto vysavače pro seniory a uživatele se sníženou hybností, neboť se během úklidu nemusí tak moc ohýbat, ale zase je nutné si uvědomit, že v průběhu celého úklidu je nutné držet v ruce v podstatě skoro celou hmotnost vysavače, takže to chce vynaložit i trochu síly. Po pár minutách vysávání, kdy držíte váhu přístroje, můžete začít takové koupě litovat, pokud nejste fyzicky opravdu zdatní.

Výhody

 • nízká hmotnost
 • snadná obsluha
 • jednoduché přenášení
 • méně ohýbání

Nevýhody

 • menší výkon
 • nepříliš uchvacující poměr cena/výkon
 • horší výsledky vysávání u koberců

Ruční vysavače

V případě ručních vysavačů počítejte s akumulátorem, který je nutno pravidelně nabíjet v jeho držáku nebo zapojením do zásuvky jako je tomu u chytrých telefonů. Snadno se přenáší, jsou lehoučké a skvěle poslouží na rychlé vysávání, když se vám třeba rozsype mouka či cukr nebo někde nadrobíte. Odpadá nutnost vyndávat klasický podlahový vysavač. U rychlých vysavačů zapomeňte na nějaký super výkon nebo delší výdrž. Skutečně jsou vhodné jen na rychlý úklid domácnosti.

Výhody

 • snadná přenositelnost
 • jednoduché použití

Nevýhody

 • menší sací výkon
 • příležitostný úklid

Robotické vysavače

Všechny robotické vysavače jsou moderním pomocníkem, který sám uklízí podlahu ve vaší domácnosti. Mnohem lépe se mu pracuje s tvrdou podlahou, než s koberci, jež mají vysoký chlup. U takových se zasekne a nepracuje. Jediné co jim při práci vadí, jsou překážky na podlaze, což není u některých modelů problém, protože se jim jednoduše dokážou vyhnout díky speciálním senzorům, ovšem zase počítejte s tím, že se kolem těchto předmětů mohou tvořit nečistoty.

Pokud jde o levnější modely těchto vysavačů, tam se dokonce stává, že překážku tlačí jaký kus před sebou nebo se zamotají do různých kabelů vedoucích po podlaze a podobně. Když hledáme výhody, pak je to jednoznačně samostatnost, kdy robotický vysavač pracuje i kdy nejsme doma.

Počítejte s tím, že nádoba na posbíraný odpad (nečistoty) není příliš velká, tudíž se musí čistit častěji. Výkon je u levných kousků velmi bledý a u produktů s vyšší pořizovací cenou, která v mnoha případech překročí 12 tisíc korun je investice finančně náročná a do běžné domácnosti téměř zbytečná. Ve většině případů má domácnost klasický vysavač a tento robotický používá jen pro udržovací úklid.

Výhody

 • pravidelný úklid podlahy (i když nejste doma)

Nevýhody

 • vysoká cena
 • nejsou vhodné pro některé typy povrchů

Multifunkční/průmyslové vysavače

Multifunkční vysavače zvládnou suché i mokré vysávání, přičemž můžete čistit koberce s čalouněním mokrou cestou. Jsou rozměrnější, o hodně těžší a také samozřejmě dražší oproti klasickým podlahovým vysavačům.

Budou se vám hodit, pokud hledáte kombinované vysávání na sucho i mokro a hodí se větší objem zásobníku na nečistoty. Můžete ho sice používat doma, ale častěji na něj narazíte u uklízecích společností, které jej využívají na úklid kanceláří, dílen a ostatních velkých ploch.

Výhody

 • mokré i suché vysávání
 • vysoký výkon
 • větší objem nádoby

Nevýhody

 • jsou příliš mohutné
 • špatně se přenáší
 • mají vyšší pořizovací cenu

Tyčový a ruční 2v1

Tato kombinace funguje tak, že na dlouhém držadle, které je charakteristické u tyčového vysavače, je instalován ruční vysavač. Ten se oddělí a dá se používat samostatně a zcela nezávisle na své základně. Musíte však počítat s tím, že s výkonem to nebude nic moc a jejich cena bude o hodně vyšší.

Výhody

 • snadná přenositelnost
 • dva přístroje v jednom těle

Nevýhody

 • nízký výkon
 • vyšší pořizovací cena

Centrální vysavač (vysávání)

Přestože něco takového většinou vídáme jen v zahraničních filmech, můžete si to pořídit už i u nás. Samozřejmě, že do bytu se to moc nevyplatí, je to ideální spíš do rodinného domu a to nejlépe do několikapatrového, kde jsou větší místnosti a schody. Tam vám odpadnou starosti s neustálým přepojováním přívodního kabelu, tahání vysavače po schodech nebo příliš časté vysypávání sběrné nádoby nebo výměna sáčku.

U centrálního vysavače to funguje tak, že má v každé místnosti zabudovanou hadici a tou můžete celou místnost snadno vysát a veškeré nečistoty a nežádoucí odpad z podlah poté cestuje prostřednictvím systému trubek do sklepa, případně jiné místnosti, kde je centrální vysavač zabudován.

Výhody

 • nemusíte připojovat šňůru
 • není nutné tahat vysavač po jednotlivých patrech
 • vysoký sací výkon

Nevýhody

 • hodí se spíš do domů
 • vysoká pořizovací cena

Sáčkový nebo bezsáčkový vysavač

Sáčkové vysavače si stále zachovávají svou image oblíbenosti, přestože jsou sáčky do vysavače další investicí. Stále totiž funguje jako jeden z nejhygieničtějších způsobů pro úklid podlah. O kvalitním sáčku se dá hovořit jako o prvním z mnoha filtrů, přičemž u těch lepších najdete i záklopku. Ta usnadní výměnu sáčku tím, že brání úniku prachu i dalších nežádoucích částic, které by se mohly při manipulaci se sáčkem vysypat.

V případě sáčků na opakované použití už to není žádná sláva, protože při jejich vysypávání se můžete nadýchat částeček prachu a také vaše oblečení i pokožka se snadno ušpiní. Opakovaným použitím se také materiál sáčku opotřebovává a snižuje se jeho kvalita, takže na něm za nějaký čas hravě objevíte různé trhlinky, ale také se často začíná zanášet motor.

I přes nutnost výměny sáčku jsou sáčkové vysavače stále velmi populární, mají totiž vysoký výkon a zvládnou důkladně zachytit nečistoty. Kvalitu zachycení zvyšuje přítomnost HEPA filtru, což ocení hlavně alergici.

Jestliže sáhnete po bezsáčkové variantě vysavačů, tam dochází ke sběru prachu a dalších nečistot do sběrné nádoby, kterou je pak nutné pravidelně vysypávat. Tím pádem vzniká stejný problém s ušpiněním a vdechnutím nečistot při vysypávání. Navíc se připravte na časté čištění filtrů, do kterých se zachytí hromady chlupů od domácích mazlíčků a také obyvatel s delšími vlasy. Když filtry nevyčistíte, sníží se sací výkon přístroje.

Existují také varianty bezsáčkových vysavačů v podobě sběru nečistot do vody. Ty jsou velmi hygienické a hravě zvládnou zachytit i různé roztoče a mikroby, to je sice skvělé pro lidi s alergií, ale zase musíte počítat s nižší sací schopností, která je uzpůsobená tomu, aby se bránilo nasátí vody přímo do motoru.

Vodu je také v řadě případů nutné po 20 minutách vysávání měnit, což je značná otrava. Také přihlédněte k tomu, že je sběrná nádobka většinou průhledná a rozpuštěné nečistoty nevypadají moc dobře. Do běžné domácnosti se standardním nepořádkem je ideální klasický sáčkový vysavač, ale klidně i bezsáčkový s větší kapacitou nádoby.

Jaký zvolit objem sáčku/nádoby?

Objem vysavače záleží na velikosti bytu či domu, do kterého jej pořizujete. Na plochu do 50 m2 bude ideální sáček o objemu 2 – 2,5 litru, zatímco do 150 m2 je vhodnější sáček s objemem 4 litry a více. Když budete pořizovat bezsáčkový vysavač, vystačíte si s univerzální nádobou o objemu 1,2 až 2 l, protože jí můžete po každém vysávání snadno vyprázdnit a to opakovaně.

Při výběru byste měli zohlednit i takové drobnosti jako kolik lidí v domácnosti žije, jestli jsou tam děti, mazlíčci nebo naopak se v domácnosti vyskytujete jen příležitostně, s ohledem na pracovní vytížení. Pro početnější domácnost se určitě lépe hodí větší objem než pro jednotlivce, který stále není doma.

Objem sáčku

 • do 50 m2 = 2 – 2,5 litrů
 • 50 – 150 m2 = 3 – 4 litry
 • nad 150 m2 = 4 litry a více

Příkon a výkon

Dva důležité pojmy, které jsou si podobné a přitom jsou zcela rozdílné. Příkon udává, kolik elektrické energie spotřebuje. Z obecného hlediska lze říci, že čím vyšší příkon, tím vyšší spotřeba. Výkon je vlastně schopnost sání, jež se dá regulovat podle toho, jaký povrch právě vysáváte. Sací výkon většinou představuje 20 až 35 % příkonu. Minimální hodnota příkonu se pohybuje kolem 300 W, zatímco nejčastěji se příkon pohybuje kolem 1 500 W a více.

Na trhu narazíte i na takové modely vysavačů, které sice nevynikají extra příkonem a přesto mají dostatečný sací výkon, čímž ušetříte finance. Stačí si jen pohlídat energetickou třídu a také třídu účinnosti vysávání, což zjistíte z energetického štítku. U kvalitních vysavačů se dá slušného sacího výkonu dosáhnout i s nízkým příkonem, protože mu k tomu pomáhá kvalitní těsnění a dobrá filtrace. Vzhledem k tomu, že výrobce měří sací výkon rozdílně, je nejlepší věnovat pozornost údajům na energetickém štítku.

Energetický štítek

Při výběru nového spotřebiče hraje energetický štítek hlavní roli, ostatně nesmí chybět ani na jednom přístroji, který kupujete. Evropská unie sjednotila veškeré zásadní údaje, které musí být změřeny a poté uvedeny na energetickém štítku ještě předtím, než je výrobek uveden na trh. Třídy na štítku jsou uvedeny v rozmezí A – G. Zatímco písmeno A označuje nejlepší třídu, G tu nejhorší.

Třída energetické účinnosti

Na levé straně jsou klasicky znázorněny barevné pruhy, přičemž na pravé straně je vždy velké písmeno s černým podkladem. To označuje konkrétní energetickou třídu vysavače, která je stanovena poměrem efektivity neboli účinnosti sání a spotřeby. Nejlepší hodnocení je samozřejmě A.

Roční spotřeba

Stejně jako u jiných spotřebičů, je udávána v kWh a představuje odhadované množství spotřebované elektrické energie za 1 rok. Vychází se z průměrné hodnoty při jednom vysávání podlahy za týden u průměrně velkého bytu (87 m2). Vysavač sice používáte jednou za čas, takže by relativně nebylo nutné sledovat jeho spotřebu, přesto ale můžete na začátku investovat do dražšího přístroje a on vám pak tuto investici vrátí v ušetřených financích za spotřebu.

Kvalita filtrace

Filtrace je důležitá v tom, že se stará o čistotu vzduchu, jež z vysavače vychází. Zkráceně to můžeme popsat asi tak, že při vysávání prochází vzduch spolu s nečistotami a prachem přes filtr, tam se vše nežádoucí zachytí a očištěný vzduch se vyfukuje zpět do vysávané místnosti. Pokud je filtrace pochybná a neoplývá velkou kvalitou, vyfouknou se i se vzduchem prach a opět se usadí na podlaze, ale i nábytku.

Efektivita vysávání je v takovém případě téměř nulová a vy navíc ohrožujete své zdraví tím, že můžete vdechnout prach rozvířený v ovzduší, což způsobuje problémy zejména u lidí s dýchacími obtížemi. Podobně jako energetická třída, je i kvalita filtrace označována písmeny A až G. Na trhu se vyskytují vysavače s třídou A, které kvalitně odfiltrují i při 99,8 % vysátého prachu.

Účinnost vysávání podlah/koberců

Tento údaj je jeden z nejdůležitějších, neboť podle něj zjistíte, jak dobře bude čištěná plocha vysáta a tím zbavena nežádoucích nečistot i prachu. Účinnost vysávání je ovlivněna sacím výkonem, těsností vysavače a také tvarem jeho hubice. Rozděluje se na dva údaje, a to zvlášť účinnost vysávání tvrdých podlah a zvlášť koberců.

Oba údaje pak najdete na energetickém štítku vedle sebe, přičemž třída pro účinnost vysávání koberců může být nižší než ta u podlah, protože vysavač musí u koberců dokázat veškeré nečistoty tzv. vytáhnout z tkaniny. Chcete-li, aby váš vysavač vysávat opravdu kvalitně a pokud možno i hygienicky, sáhněte minimálně po třídě C a vyšší.

Hlučnost

Hodnota, která udává hlučnost vysavače, není nijak zvlášť důležitá, protože sací výkon ani spotřeba není tímto údajem nijak ovlivněn. Naopak hlučnost je zásadní pro naše uši, protože čím je vyšší, tím více hluku bude spotřebič vydávat. Pokud si vyberete model, který je naprosto tichý, nebudete rušit ani sousedy. Hlučnost se klasicky udává v decibelech (dB), kdy třeba kolem 50 dB je to stejné, jako kdy máte zapnutou televizi při běžné hlasitosti. Většinou můžeme říci, že čím je cena spotřebiče nižší, tím je více hlučný. Jakmile má třeba 80 dB a více, je to už hluk jako pouliční provoz.

Filtrace

Kvalita filtrace je pro vysavač velmi zásadní, stejně jako jeho celková konstrukce, protože u nekvalitních filtrů a nevhodně konstruovaným tělem přístroje můžete vysávat stále dokola a nebude to nic platné. Nejpoužívanější a také nejlepší je HEPA filtr a čím vyšší je jeho číslo, tím lepších výsledku dosahuje. Jako příklad můžeme uvést HEPA 13, který má účinnost filtrace 99,97 %. Vždy je ideální, když si hlídáte třídu čistoty vyfukovaného vzduchu, jež se uvádí na energetickém štítku. Nezapomeňte, že zejména u alergiků se vysavač bez vysoce kvalitní filtrace používat zkrátka nedá.

Hmotnost vysavače

Při manipulaci s vysavačem se jeho hmotnost může projevit, zvlášť když ho musíte přenášet třeba přes práh nebo po schodech do patra. Zejména pro seniory či osoby se zhoršenou pohyblivostí to může být nadlidský výkon, když je vysavač příliš těžký. Vysoký výkon většinou znamená mnohem těžší přístroj, to je běžné zejména u průmyslových a multifunkčních vysavačů.

Spolu s váhou je důležitá i délka kabelu, abyste nemuseli neustále vypínat vysavač a přepojovat do jiné zásuvky. Ještě horší je, když se kabel vypojí sám od sebe, což není zrovna moc dobré pro motor. Internetové obchody udávají u těchto výrobků tzv. akční rádius, což je parametr, který udává dosah kabelu od vysavače k zásuvce. K ní se potom ještě přidává délka sací trubice.

Ergonomie

Pro někoho naprosto neznámý pojem, který ale má svou vlastní roli. Poloha umístění nástavců a hubic vysavače je vcelku důležitá, neboť u některých typů jsou připevněny přímo na teleskopické trubici nebo i na tělu vysavače, případně jsou umístěny ve speciální přihrádce vysavače.

Ty, které jsou hned po ruce, budete s velkou pravděpodobností používat pravidelně, zatímco ty, jež se ukládají do vysavače asi, ani nevyndáte, protože se vám nebudou chtít zase uklízet. Velkou výhodou je, pokud se na vysavači vyskytuje gumový nárazník po celém obvodu. Ten oceníte zejména díky tomu, že brání vysavači, aby otloukal nábytek a zdi.

Příslušenství

Vysavač je jeden z mála spotřebičů, u kterého není příslušenství až tak důležitým parametrem pro výběr. Samozřejmě, že když máte v ceně bohatou nabídku různých nástavců, kartáčů a podobně, tak to potěší, ale určitě byste si podle toho neměli vysavač vybírat. Standardně patří do výbavy sací trubice a podlahová hubice. Ta mívá pohyblivý podvozek, který usnadňuje vysávání.

Součástí vysavačů bývá také univerzální kartáč, štěrbinová hubice, kartáč na nábytek, hubice na čištění matrací a malá hubice. Praktická je i hubice, na níž je ochranný nárazník z gumy. Toto vylepšení ochrání váš nábytek před nežádoucími šmouhami, škrábanci a podobně. Je to podobná vychytávka jako guma kolem těla vysavače.

Sací trubice jsou vyráběny z plastu nebo z různých druhů kovu. Kvalitnější jsou sice ocelové trubice, ale zase jsou omezeny fixní délkou. Ideální jsou teleskopické trubice, u kterých si nastavíte potřebnou délku a dosáhnete tak všude kam je třeba.

Nejvyhledávanější příslušenství

 • HEPA filtry – dokážou zachytit i takové částice, které jsou ve velikosti cigaretového kouře. Pokud si pořídíte neomyvatelný HEPA filtr, pak jej musíte minimálně jednou za rok vyměnit nebo podle míry znečištění.
 • Turbokartáč – je poháněn vzduchem a usnadní vám vysávání, navíc si poradí s odstraněním zvířecích chlupů, vlasů i různých vláken, jež jsou v kobercích.
 • Náhradní sáčky – jestliže jste si vybrali sáčkový vysavač, určitě se bez náhradních sáčků neobejdete. Raději se dostatečně zásobte dopředu, než abyste pak neměli ani jeden na výměnu.
 • Hubice – seženete takové nástavce, jako je na vysávání radiátorů, k praní koberců nebo na hloubkové čištění čalouněného nábytku.

Z dalších příslušenství je dobré zmínit třeba ohebný kloub, ten umožňuje vysávání pod nábytkem. Dále jsou oblíbené vonné oleje do vysavačů disponujících vodním filtrem či různé vonné sáčky a další vůně, jež se jednoduše vysají do sáčku vysavače a při každém vysávání pak místnost provoní. Je to lepší než čichat prach a další nečistoty.

 

Jak vybrat vysavač?
5 (100%) 5 hodnocení

Komentáře