Jak vybrat tablet?

I přesto, že tablety mají svůj velký boom již za sebou, pozici na trhu s multimediálními zařízeními drží stále na vyšších příčkách. Mnoho zákazníků si tyto univerzální přístroje nemůže vynachválit, a to nejen z důvodu širokého využití, ale také z profesionálního hlediska.

Rozhodli jste se pro nákup tabletu, ale nevíte si rady s výběrem? Přečtením tohoto článku se dozvíte jaké typy máte k dispozici a co vše vám dokážou nabídnout. Nechybí ani praktický návod, jak si vlastně vybrat ten ideální právě pro vás.

Historie

Tablet lze jednoduše označit jako přenosný počítač s dotykovou obrazovkou. Ovšem rozdíly jsou velmi hmatatelné, přece jen zde mluvíme o přístroji, který svou velikostí i tvarem zdaleka nepřipomíná stolní počítač. Co se týče historie, poprvé se na trhu objevil již v roce 1968 pod názvem Dynabook od společnosti Microsoft, jenž měl sloužit především pro terénní práce. Avšak vysoká cena a problémy s použitím si vybraly svou daň a přístroje upadly v zapomnění. Teprve v roce 2010 přišla společnost Apple Inc. se svým iPadem, který svým kvalitním provedením vytřel spotřebitelům zrak. Od té doby se přidalo ještě mnoho výrobců, díky čemuž si můžete v současné době vybírat z celé řady tabletů.

Operační systémy

Jedním z nejdůležitějších aspektů při hledání tabletu je výběr operačního systému, protože právě od něj se odvíjí další specifické vlastnosti a preference. V dnešní době máte k dispozici ze tří možností a každá z nich se pyšní, jak skvělými výhodami, tak zápory, na které byste si měli dávat pozor, a proto v následujících odstavcích se zaměříme na přehledný soupis důležitých informací.

Microsoft Windows

 • Plnohodnotné náhrady za počítač
 • Možnost připojení klávesnice a myši
 • Možnost práce s aplikacemi jako u PC

Tip: Microsoft své tablety na trh uvedl především pro pracovní účely, hledáte-li však přístroj pro multimediální využití, zvolte raději něco jiného.

 • Vyšší pořizovací cena
 • Nepřehledné rozhraní
 • Operační systém zabírá příliš mnoho místa v interní paměti

Tip: Při výběru se zaměřte hlavně na paměť, ideální volba je alespoň 32 GB.

Apple iOS

 • Bezproblémový provoz
 • Kvalitní zpracování ve všech ohledech
 • Bezpečnost systému a ověřené aplikace v AppStore

Rozhodnete-li se pro tablet od Applu, je dobré, abyste již vlastnili nějaký přístroj od stejného výrobce (iPhone, Macbook apod.). Můžete tak jednotlivá zařízení propojit a synchronizovat, v opačném případě to není bohužel možné. S výběrem byste si měli být jistí i z pohledu ceny, jedná se zde o tablety ve vyšší kategorii.

 • Vysoká cena přístroje i veškerého příslušenství
 • Menší výběr aplikací

Google Android – nejčastější varianta operačního systému

 • Široký výběr aplikací
 • Možnost stahovaní souborů z jiných zdrojů
 • Lze rozšířit úložiště o paměťovou kartu
 • Univerzální využití

Nezapomínejte však také na fakt, že při stahování z dalších alternativních zdrojů se snadno dostanete k zavirovanému přístroji.

U této varianty operačního systému se setkáte i s různými nevýhodami. Občas se zasekává, je pomalý nebo rezignuje displej, ovšem zde už je velmi zohledněna cena, a proto za pár korun nečekejte zázraky, za kvalitu je potřeba si připlatit prostě všude.

Typy tabletů

Jak již bylo několikrát řečeno, typů tabletů je na trhu nespočet. Mezi nejzákladnější rozdělení by se daly zařadit kupříkladu zařízení pro pracovní účely, pro zábavu, pro hraní her a tablety pro děti.

Herní tablety

Zamilovali jste si herní konzole, i tuto kategorii při výběru tabletu naleznete. Ptáte se, jaký je mezi nimi rozdíl? Je to jednoduché, stejně jako počítačů, jsou přístroje uzpůsobeny na hraní her. Klíčovým faktorem je především výkon a životnost. Nenechte se však mýlit reklamním trikem, kdy výrobci uvádí vyšší cenu a zaručují se herním modelem.

Dětské tablety

Časy, kdy jsme si na hřišti cvrnkali kuličky, skákali gumu nebo si hráli s míčem, jsou již dávno pryč. V moderní době se děti předhánějí s novými telefony a dokonce i tablety. Přejete-li si vaše ratolesti zabavit, dětský tablet je řešením.

Děti získají designový kousek v mnoha motivech, nespočet her, výukové možnosti cizího jazyka nebo základních dovedností (počítání, čísla, abeceda atd.) a aby toho nebylo málo, v některých případech se setkáte s rodičovskou kontrolou, kdy alespoň budete mít přehled o aktivitě vašich dětí.

Jak si vybrat tablet

Výrobci milují čísla, nesrozumitelná označení i zkratky. Laik se v těchto značkách mnohdy ztratí a řídí se především reklamními triky prodejců, a proto se nyní zaměříme na kritéria, která se vám budou hodit při výběru nového tabletu.

V první řadě je nutné si uvědomit, za jakým účelem si jej pořizujete. Přece jenom tablet pro grafického designéra by měl splňovat jiné parametry než zařízení pro běžné uživatelské rozhraní.

Při samotném výběru tabletu byste se měli zaměřit i na další specifické vlastnosti jednotlivých produktů, a proto si rovnou představíme soupis vašich možností.

Velikost displeje

Obecně by se dalo říct, že tablety pod 9“ jsou ideálním řešením pro zábavu, na druhé straně ovšem stojí přístroje s velikostí displeje větší než 9“, a u těchto se už jedná o pomocníky při práci, v podstatě jsou plnohodnotnou náhražkou za stolní počítače.

Technologie displeje

Technologie displeje určuje kvalitu zobrazení a váš komfort při používání.

Zvolit můžete:

IPS – kvalitní vykreslení barev a pozorovacích úhlů, úsporné řešení ke spotřebě baterie

AMOLEDSuper AMOLED – lepší zobrazení barev a kontrastu než u IPS, horší jas

Retina – technologie využívána u přístrojů od Applu, stejná úroveň jako IPS

TN – naleznete především u levnějších variant, od čehož se vyvíjí také kvalita

Procesor

Klíčovým faktorem pro provoz tabletu je procesor, jehož frekvence je uváděna v Ghz. Nejste-li však zrovna technický typ a tento pojem vám nic neříká, pamatujte si, že čím větší hodnota, tím získáte výkonnější tablet.

Tip: Narazíte-li na trhu na vysokou hodnotu procesoru od méně známého výrobce, většinou se jedná o úspornou variantu bez adekvátního výkonu.

Úložiště

Stejně jako předešlé téma výrazně ovlivňuje výkon. Při výběru záleží na vámi zvoleném operačním systému, viz. odstavce operačních systémů.

Výdrž baterie

Výdrž baterie je uváděna v mAh, kdy vyšší počet mAh nutně neznamená delší dobu v online režimu. Každé zařízení se liší ojedinělými vlastnostmi a funkcemi, a proto není možné určit, která varianta je ta pravá.

Obecně se uvádí:

6 hodin – < 3 000 mAh

6 – 12 hodin – 4 000 – 5 000 mAh

Nad 12 hodin – > 5 000 mAh

Signál mobilních sítí

Další obrovskou výhodou tabletů je možnost připojení ke klasickým mobilním sítím, tudíž nabízejí možnost používání jako u telefonu, zavoláte si, připojíte se k internetu, a proto se nezapomínejte informovat také o tom, jakou mobilní síť vám daný produkt podporuje. V současné době se setkáte se čtyřmi typy.

2G – tento typ sítě se u tabletů příliš nedoporučuje. Sice si zavoláte, napíšete si zprávu, ale po rozkliknutí prohlížeče budete překvapení pomalou činností.

3G – zde se již bavíme o rychlejším přenosu dat a je to minimum, co byste měli vyhledávat.

LTE – spadá do 3G, „Long Term Evolution“.

4G – momentálně nejkvalitnější a nejrozšířenější datové připojení, zcela bez problému se připojíte, shlédnete videa, zahájíte hovor i napíšete SMS apod.

5G – pro komerční účely aktivní až od roku 2019, mělo by být nejrychlejší, ale také zatím nejzranitelnější.

Shrnutí pravidel výběru:

 • Zvolte si účel používání tabletu – profesionální nebo osobní využití
 • Vyberte si ideální operační systém
 • Dbejte na kvalitu displeje a dostatečné úložiště tabletu
 • Nezapomeňte na spotřebu baterie a dodatečné funkce

Ostatní funkce a vlastnosti

Nákupem tabletu nezískáte pouze základní desku s několika aplikacemi, ale také další komponenty, které se mohou stát obrovským přínosem v mnoha ohledech.

Bluetooth 

Tato technologie ani není potřeba představovat, ovšem v minulosti se používala pouze k odesílání souborů, v současné době díky ní připojíte klávesnici, myš a jiné hardwarové komponenty.

NFC

Používá se pro stejné účely jako bluetooth, ale s tím rozdílem, že šetří baterii přístroje.

Wi-fi

Bezdrátové připojení, jenž by mělo být absolutním základem obsahu tabletu. Standard rychlosti připojení je alespoň 600 Mbps.

GPS

Vítaný doplněk snad pro všechny řidiče nebo hledače neznámých míst. Ve většině případech se jedná o základní obsah samotného tabletu, u některých operačních systémů je také možnost případného stažení do zařízení.

Cena

Nedílnou součástí při výběru vhodného tabletu je základním parametrem také cena. Jestliže je právě toto kritérium ve vašem případě to nejdůležitější, určitě vás potěší cenové rozpětí pod 1 500 Kč, kdy však neočekávejte zázraky, Hravě si poradíte se základními funkcemi jako u chytrých telefonů, ovšem z vyšší úrovně kvality nenaleznete zhola nic.

Zlatou střední cestou, kdy tablety již splňují požadavky pro větší komfort, je cenová relace v rozmezí 3 000 Kč – 5 000 Kč.

Pro profesionální dráhu, kdy vám ve vybavení přístroje nechybí ani ta nejmenší maličkost, si vyberte tablety v hodnotě od 10 000 Kč. V tomto případě se nerozhodujte intuitivně a rozmyslete si, zda právě tato cesta je určena právě pro vás, přeci jen se nejedná o pár korun.

Porovnat ceny tabletů

Nejprodávanější značky:

Zajímavosti

 • Moderní zařízení může disponovat kapacitou paměti až 512 GB.
 • V současné době je už hračkou připojit tablet k televizi přes HDMI kabel, a to i u nižších cenových kategorií.
 • Ve školách se již běžně setkáte s tablety jako s výukovými pomůckami.
 • Tablet Honor 7X se stal neuvěřitelnou zvláštností, byl totiž první odolný vůči vodě.
Jak vybrat tablet?
5 (100%) 1 hodnocení

Komentáře