Jak vybrat

Jak vybrat sušičku?

Ještě než vědci přišli s moderními technologiemi a různými vymoženostmi, sušení prádla bylo prováděno pouze venku na šňůrách nebo uvnitř interiéru. Kde jsou ty časy? Nenávratně pryč! V současné době si tento přepych mohou dovolit pouze lidé ve vesnicích s dobře oploceným objektem, protože ve městech se musíte bát krádeže oblečení nebo znečištění oděvů z nekvalitního ovzduší.

I přesto, že sušičky prádla nejsou u nás příliš používané, v poslední době se jejich popularita zvyšuje, a to z mnoha důvodů. Nejenže s nimi ušetříte místo a čas, ale oblečení vám nevybledne jako při sušení venku, odstraní žmolky, zvířecí chlupy a vlasy nebo se dokonce zbavíte alergenů a díky některým typům můžete i odložit žehlící prkno.

Výběr sušičky se může zdát složitý, a proto se níže zaměříme na základní druhy, kapacitu i funkce a vlastnosti, díky kterým budete mít obecný přehled a především zahodíte obavy a získáte odpovědi na otázku jak vybrat sušičku.

Druhy sušiček prádla

Základní rozdělení sušiček je varianta ventilační nebo kondenzační. Rozdíly naleznete jak v rychlosti sušení, ve spotřebě elektrické energie, ale také v technologii sušení. Ventilační sušičky jsou především praktickým řešením v rodinných domech s garáží, oproti tomu ty kondenzační lze využít v jakékoliv domácnosti. Jako třetí možnost můžete zvolit kombinované pračky, které mají zabudovanou i sušičku. Tento typ se vám vyplatí z cenového hlediska, ale na druhé straně však počítejte s komplikacemi.

Ventilační sušičky

Ventilační sušičky pracují na principu odpařování vzduchu s párou a potřebují k tomu trubice, které ventilují vše ven z budovy, a proto se hodí jen na místa, kde můžete umístit trubici minimálně 1,5 metru dlouhou a asi 30 cm od země, kupříkladu do garáže. V žádném případě však nepřipojujte ke komínu nebo k vzduchovému vytápění.

Tato technologie sušení má i své klady, například přijatelnou pořizovací cenu a nízkou spotřebu elektrické energie. Na druhé straně, jak již bylo výše řečeno, hlavní nevýhodou je potřeba venkovního větrání a zásahu do objektu.

Kondenzační sušičky

Oproti předešlému typu jsou kondenzační sušičky v mnoha ohledech praktičtější i vyhledávanější. Nemusíte zasahovat do stavby a voda z prádla putuje do sběrné nádoby (většinou je kapacita nádobky 4 litry), kterou lze napojit také na hadici do odpadu. Bohužel, jak už to tak bývá, i v tomto případě naleznete pár chyb. V první řadě počítejte s vyšší cenou, která se samozřejmě odvíjí od funkcí, vlastností a značky nebo na druhé straně s vyšší spotřebou elektrické energie. Ovšem hlavní výhody kondenzačních sušiček vítězí a stále více zákazníků spoléhá právě na tento typ.

Před spuštěním těchto sušiček je důležité také dodržovat určitá pravidla:

 • Umístěte sušičku asi 60 cm od pračky, umyvadla či sprchy – při nedodržení se snižuje účinnost sušení a zvyšuje se spotřeba elektrické energie.
 • Sušička musí být na zemi postavena rovně – měřič vody v nádrži na odpadní vodu by mohl ukazovat špatně hodnoty.

Rozdělení kondenzačních sušiček:

 • Sušičky s topným tělesem

Jak dle názvu usoudit, tyto spotřebiče používají pro ohřívání ochlazeného vzduchu topné těleso, kdy zbytkové teplo je nutné pustit ze sušičky ven. Očekávejte však vyšší náklady na spotřebu elektrické energie, oproti tomu je ale nižší pořizovací cena a kratší doba sušení. Je však nutné se rozhodnout, zda se vám vyplatí více investovat při vyúčtování nebo si chvíli počkat na suché prádlo.

Tip: Náklady na elektřinu si můžete spočítat i sami, stačí vynásobit číslo cenou jednoho kWh (většinou okolo 4 Kč).

 • Sušičky s tepelným čerpadlem

V případě tepelného tělesa je technologie sušení mnohem vyspělejší. V podstatě by se dalo říct, že nenajdete žádné překážky, tedy až na pár drobností, například musíte čistit filtry, které zachycují nečistoty z oblečení (mimo sušiček se samočištěním). Ušetříte na energiích i díky šetrnosti přístroje vysušíte jemné textilie bez poškození. Z těchto důvodů si tento typ sušiček oblíbilo již mnoho spotřebitelů.

 

Kombinované pračky se sušičkou

Jestliže vás trápí v domácnosti nedostatek prostoru a nedokážete zakombinovat dva samostatné spotřebiče do interiéru, řešením může být právě kombinovaná pračka se sušičkou. Z praktického a cenového hlediska se sice vyplatí, ovšem na druhé straně stojí vysoká cena a rozdílná kapacita – určité množství vypere, ale jen část z toho vysuší (například vyčistí 8 kg prádla, ale pouze 5 kg zpracuje sušička).

Tip: Spotřebu vody za rok vypočítáte vynásobením počtu litrů na jeden cyklus (cca 220) s přibližnou cenou jednoho litru (asi 0,084 Kč).

Co byste měli při výběru vědět:

 • Spotřebu vody naleznete na energetickém štítku, kdy celková hodnota je uvedena dle jednoho programu, tedy při sušení a praní dohromady.
 • Hlučnost je uvedena ve třech číslech – při praní (okolo 55 dB), odstřeďování (75 dB) a sušení (cca 55 dB, většinou stejná jako při praní).

Provedení

Při výběru sušičky byste se měli zaměřit i na jiná kritéria, jedním z nich je umístění spotřebiče. S ohledem na prostor si můžete vybrat, zda zvolíte sušičku s vrchním nebo předním plněním. Zákazníci si většinou volí typ s předním, přece jen při postavení na sebe by byla jiná varianta nemyslitelná. Záleží však na vašem rozhodnutí a úsudku, které provedení je pro vás to ideální.

Funkce

Již jsme si představili vše z technologického hlediska a nyní se vrhneme na základní, tedy nejpodstatnější funkce, jenž vám mohou sušičky poskytnout.

Dětská pojistka

Skvělá funkce u rodin s dětmi. Vaše ratolest nebude mít možnost se dostat do bubnu jak před zapnutím, tak po skončení programu.

Fuzzy Logic (6. smysl)

Program, který si sám automaticky zváží mokré prádlo a určí vhodnou délku sušení a teplotu při ohřívání studeného vzduchu.

Senzory zbytkové vlhkosti

U sušiček ve vyšší cenové kategorii si lze zvolit také míru zbytkové vlhkosti a tím mít prádlo usušené tak, jak potřebujete.

Žehlící program

Je všeobecně známo, že sušičky pomačkají prádlo více než pračky, a proto se tento pro snadné žehlení opravdu vyplatí. Je však pravda, že se žehlení u některých druhů oblečení prostě nevyhnete, ale mnohem více si usnadníte práci, což ocení především ženy.

Refresh program

Program, jenž slouží k osvěžení prádla. Jednoduše řečeno, určitě se vám již někdy stalo, že jste byli v zakouřeném prostředí a při příchodu domů vám nezbývalo nic jiného než oděv hodit rovnou do pračky. S funkcí refresh nemusíte zbytečně prát, zápachu a pomačkání se zbavíte i u suchého prádla.

Odložený start

Načasujte si svou sušičku a mějte přehled o konci doby sušení.

Další praktické funkce a vlastnosti:

 • LCD displej – všeobecný přehled o všech důležitých informacích
 • Zvukový signál
 • Vnitřní osvětlení bubnu

Energetický štítek

Výrobců je na trhu opravdu dost a každý vám nabízí něco jiného. Při výběru byste neměli zohledňovat pouze cenu či značku, ale řídit se také energetickým štítkem, který vás informuje o všech vlastnostech daného výrobku. A co všechno uvádí? Hlavním údajem je energetická náročnost, jejíž stupně jsou značeny písmeny od A +++ až po G (od nejlepších až po nejhorší). Také je uvedena roční spotřeba v kWh, model, výrobce a specifické parametry. U sušiček speciálně naleznete informace o kapacitě sušení v kg, označení zdroje tepla a trvání cyklu.

Patříte-li tedy mezi ty, co se nálepkami nezabývají, věřte, že přijdete o mnoho informací, jenž by vás zaručeně mohly překvapit.

Cena

Mnoho spotřebitelů jako své nejdůležitější kritérium při výběru sušičky prádla uvádí cenu a jak už to tak bývá, tak ta se odvíjí nejen od výkonu, funkcí, vlastností, ale také od značky. Takže není žádným překvapením, že tento spotřebič lze pořídit už od 5000 Kč, ale také klidně za více jak 30 000 Kč.

Cena pod 10 000 Kč

Ve většině případech se jedná o sušičky s horší energetickou třídou, takže počítejte s vyššími náklady na spotřebu. Máte-li možnost investovat do lepšího modelu, neváhejte, zaručeně se vám investice vrátí. I mezi levnějšími modely se však dají najít skutečně kvalitní kusy, jen budou od značky, kterou nevídáte v televizních reklamách.

Cenová relace od 10 000 Kč do 20 000 Kč

V tomto případě se bavíme o zlaté střední cestě a pravděpodobně o spotřebitelích, kteří preferují komfort a řadu praktických funkcí.

Cena nad 20 000 Kč

Do této kategorie spadají sušičky s větší kapacitou a s ještě lepšími funkcemi než byste získali u předešlých typů.

Cena nad 30 000 Kč

Sušičky v hodnotě rodinné dovolené už znamenají luxus. Prádlo vám vysuší, provoní i odstraní potřebu nadále žehlit. Skvěle se hodí také pro profesionální použití. Máte-li tedy možnost si připlatit, v této kategorii budete blahem bez sebe.

Nejvyhledávanější značky:

Jak si vybrat ideální sušičku

Teď už víte, co vše vám sušičky prádla mohou nabídnout i na jakém principu fungují. Stačí si už jen vybrat, který typ je ten nejvhodnější pro vaši domácnost. Ptáte se, jak na věc? Přečtěte si náš manuál, jak si zvolit tu ideální právě pro vás.

 1. Zvolte si typ sušičky (kondenzační vs. ventilační).
 2. Vyberte si plnění dle umístění spotřebiče – s předním plněním lze postavit i na pračku.
 3. Kapacita nádoby na vodu – přes 5 litrů je zcela dostačující, většinou mají sušičky i informační kontrolku.
 4. Funkce – přehledný displej, časovač, dětská pojistka apod.
 5. A v neposlední řadě se můžete zaměřit také na energetickou třídu, účinnost kondenzace a hlučnost – uvedeno na energetickém štítku.

Zajímavosti

 • Dokoupit si můžete také zajímavé příslušenství, například sušící koš vám umožní vysušit i to nejjemnější prádlo bez pomačkání a poškození nebo tzv. mezikus (spojovací lišta) vám stabilizuje sušičku na pračku.
 • Nejnovější sušičky nabízejí spotřebu 2,4 kWh na 7 kg prádla, což je o více jak 60% méně než při uvedení na trh v roce 1994.
 • K vysušení prádla je nutný rozdíl přibližně o 60°C.
 • Mýtus: sušení prádla venku je zdravější pro malé děti. Omyl, ve většině případech se dostanou do styku s pyly a prachem, čímž dochází k alergickým reakcím.

A co říct na závěr? Už víte, jakou byste si měli zvolit tu pravou sušičku prádla právě vám na míru, jaké funkce a vlastnosti můžete očekávat a nyní již jen zbývá si vybrat dle svého gusta. Neberte ohled pouze na cenu, i ta může být rozdílná kvůli výrobci, důležitým aspektem by měly být právě zmíněné funkce a další technické parametry sušičky.

Přidat komentář