Jak vybrat

Jak vybrat pračku?

Pračka je v dnešní době nezbytnou součástí každé domácnosti. Nákup tohoto domácího spotřebiče nemusí být úplně jednoduchý, proto jsme se rozhodli představit vám tipy, jež vám koupi pračky usnadní. Přečtěte si, jak by měl v ideálním případě výběr správné pračky probíhat, jaké funkce by rozhodně vašemu spotřebiči neměly chybět a jaký energetický štítek vybrat.

Velikost

Pokud se chystáte zakoupit novou pračku, pak je důležité zvážit její umístění v domácnosti. Ať už pračku máte v koupelně nebo v komoře či v kuchyni, volný prostor určený právě pro ni rozhoduje o rozměrech nové pračky. Do menší koupelny můžete zvolit malou pračku s horním plněním, v úzkých prostorách neprohloupíte koupí pračky, která má na hloubku maximálně 50 cm, takzvané slim pračky. Stručně řečeno – trh se přizpůsobuje našim potřebám, proto dnes není potíž sehnat pračku, která odpovídá nárokům na prostor. Pračky velikostně rozdělujeme na tři základní kategorie, ze kterých si můžete vybrat.

 • standardní pračka – větší rozměr, přední plnění
 • pračka s horním plněním – menší rozměr
 • slim pračka – s menší hloubkou, vhodná i do úzkého prostoru

Pokud se chystáte nahradit starou pračku novou, postačí vám vědět, jaký rozměr pračky jste v domácnosti dosud využívali. V případě koupě pračky při stěhování do nového domova si dopředu vyberte umístění pračky a podle něj zvolte vhodné rozměry tohoto pomocníka do domácnosti. Podle rozměrů pak snadno vyfiltrujete výběr pračky, která bude ideální přesně pro vás domov.

TIP:
Rozbila se vám pračka a hledáte opraváře? Vybírejte opraváře na firmy.cz

 

Plnění

Dalším aspektem pro správný výběr pračky je její plnění. Umístění prádla do pračky by mělo být snadné a komfortní, vše záleží opět na jejích rozměrech a poloze v prostoru. Zde přinášíme základní pro a proti obou variant, ze kterých můžete vybírat. Řiďte se nejen umístěním pračky, ale také tím, zda plánujete koupit v budoucnu sušičku a jakou kapacitu pro praní prádla budete využívat.

Horní plnění

Pro pračku s horním plněním se můžete rozhodnout v případě, že jste omezeni prostorem. Výhodou je menší rozměr, plnění bez nutnosti ohýbat se. Nevýhodou však může být omezený výběr a nemožnost umístit na pračku také sušičku.

Přední plnění

Pračky s předním plněním jsou obvyklým řešením většiny domácností. Výhodou je bohatý výběr, možnost umístění sušičky přímo na pračku nebo možnost vestavby. Nevýhodou může být prostorová náročnost – tyto pračky bývají rozměrnější než pračky s horním plněním.

Objem bubnu

Jedním z důležitých bodů při výběru automatické pračky je množství prádla, které budete pravidelně prát. Pro domácnosti s jedním členem postačí objem pračky na 4 kg prádla. Pro rodinu je vhodnější zvolit větší objem, minimálně 6 kilogramů. Zde platí – čím větší počet členů domácnosti, tím větší objem bubnu pračky. Při výběru kapacity nezapomínejte na to, že se pračka neplní až po okraj, protože pro pohyb praného prádla je nezbytné, aby v bubnu zůstal volný prostor. Ideální prostor pro stoprocentní praní odpovídá velikosti zaťaté pěsti. Vyberte si tedy kapacitu, která odpovídá nárokům na praní pro všechny členy vaší rodiny. Doporučujeme vybrat vždy raději větší kapacitu, abyste v budoucnu pro případ rozrůstání rodiny nemuseli pořizovat nový přístroj.

Energetický štítek

Nesmíme zapomenout na důležitost energetického štítku. Ten podává o pračce ty nejzákladnější a nezbytné informace. Štítek značí nejen roční spotřebu elektrické energie, ale rovněž spotřebu vody, energetickou třídu a hlučnost spotřebiče. Najdete na něm také hlučnost a účinnost odstřeďování a kapacitu pračky. Pojďme si tedy projít jednotlivé body na energetickém štítku, abychom vám usnadnili čtení informací z něj:

 • ENERGETICKÁ TŘÍDA určuje spotřebu pračky, značí se písmeny, nejlepší je A+++. Doporučujeme volit právě třídy A. (A+++, A ++, A+)
 • ROČNÍ SPOTŘEBA energie a vody vám umožní spočítat si, kolik vás budou stát náklady spojené s praním. Čísla odpovídají 220 pracím cyklům.
 • KAPACITA udává, jaký největší objem prádla můžete do pračky umístit.
 • ÚČINNOST A HLUČNOST ODSTŘEĎOVÁNÍ také najdete na energetickém štítku. Účinnost odstřeďování se udává písmeny A až G. Nejlepší volbou je třída A. Značí se však také hlučnost, kterou vydává pračka při odstřeďování.

Hlučnost

Při výběru nové pračky bychom měli vzít v potaz hlučnost praní. Ta se obvykle značí v decibelech. Udává se vždy hluk při praní a hluk při ždímání. Jakou pračku zvolit závisí na tom, zda perete v činžovním domě pravidelně večer nebo v noci nebo zda máte malé děti. Ty nejtišší pračky se pohybují do 50 dB, průměrné pračky mohou přesáhnout i 60 dB. Při ždímání však dochází ke zvýšenému hluku, pak můžeme naměřit hodnoty 70 až 80 dB. Výběr pračky přizpůsobte tedy svým preferencím, každému z nás vyhovuje něco jiného.

Motor

Motor ovlivňuje hlučnost a spotřebu pračky, někdy také poruchovost a samozřejmě životnost spotřebiče. Pro někoho může být důležitý právě typ motoru, zde jsou tedy všechny tři druhy:

Klasický motor

Skládá se ze čtyř součástek: motoru, řemenu, řemenice a bubnu. Je umístěn mimo osu bubnu a je méně efektivní, než novější typy. Oproti novějším typům je hlučnější a má rovněž vyšší spotřebu. Tento motor spíše nedoporučujeme.

Inventorový motor

Je složen ze stejných součástek jako klasický motor. Je však řízen elektronicky a tak je jeho regulace plynulejší. Oproti klasickému motoru není tak hlučný, nižší je i spotřeba pračky.

Direct drive motor

Tento motor mají dražší a kvalitnější pračky. Na rozdíl od předchozích modelů se tento motor nachází přímo v ose bubnu. Nepotřebuje řemen ani řemenici, buben pohání přímo. Je lépe ovladatelný a stabilní. Je poměrně tichý.

Otáčky

Cena praček se může lišit i podle dalšího parametru – tedy podle počtu otáček. Pračky s nižším počtem otáček mohou být levnější. Vyšší počet otáček ocení ti, kteří mají sušičku. Pak volte minimálně 1200 otáček za minutu. Důležitá je rovněž možnost snížení otáček pro šetrné praní jemného prádla.

Programy

Pračka by vždy měla nabídnout základní programy – prací program na bavlněné prádlo, syntetiku a jemné tkaniny by měly být samozřejmostí. Existuje však mnohem větší množství volitelných programů a právě ty mohou být důvodem, proč vám přístroj bude sympatický. Zde je stručný přehled některých z programů, které může, ale nemusí pračka umět:

 • silně znečištěné prádlo (pracovní oděvy, mastné skvrny a další)
 • předpírka
 • poloviční náplň bubnu (šetrné praní menšího množství prádla)
 • baby care (hygienická péče o prádlo nejmenších)
 • lůžkoviny (ložní textilie, přehozy, deky, polštářky)
 • džíny (prádlo z denimu)
 • rychlé praní (rychlé praní nepříliš znečištěného prádla)
 • osvěžení (praní např. zakouřeného ale neznečištěného prádla)
 • sportovní a funkční oblečení (technické a funkční oblečení vyžadující zvláštní péči)

Pračku s těmito programy vyberte v případě, že takové možnosti praní skutečně využijete. V opačném případě byste si za ně zbytečně připlatili.

Funkce pračky

Výběr nové pračky může ovlivnit i preference funkcí, které přístroj nabízí. Spotřebiče jsou čím dál chytřejší a ani pračka není výjimkou. Opět platí – ano, funkce mohou při rozhodování pomoci, avšak vybíráme s rozvahou. Vždy popřemýšlejte, zda danou funkci využijete a zda pro vás bude přínosná.

Odložený start (odložený konec)

Funkce, která vám může šetřit spotřebu energií pro případ, že využíváte denní a noční tarify. Pomůže vám však také tehdy, když se chystáte opustit dům, a nestihli byste pověsit vyprané prádlo. Prostě nastavíte, kdy má pračka začít s praním a až se vrátíte, pak už jen dáte prádlo sušit.

Sprchování prádla

Tato funkce nazvaná JetSystem spočívá v propírání prádla za pomoci oběhového čerpadla. Díky tomu je možné využít kratší dobu praní a šetří se spotřeba elektrické energie i vody. Kromě toho se snadno rozptýlí prací prášek.

Fuzzy logic

Šestý smysl je senzor na množství praného textilu. Dokáže zvážit vložené prádlo. Díky tomu umí upravit množství vody, otáčky, teplotu a délku praní. I v případě praní menšího množství oblečení tak ušetříte za energii a přesto bude kvalitně vypráno.

Dětská pojistka

Ideální funkce pro výběr pračky do domácnosti, kde se nacházejí malé děti. Funkce zablokuje dvířka i veškerá tlačítka.

EcoBubble

Na začátku pracího cyklu dojde ke smíšení vody, pracího prostředku a vzduchu. Vznikne tak směs bublin, která pomůže účinně vyprat prádlo i při nižší teplotě.

Wi-Fi

Smart spotřebiče dnes můžete ovládat i na dálku. Pokud pračka umožňuje připojení k bezdrátové sítí, pak s ní můžete komunikovat v podstatě odkudkoliv. Nastavíte si tak praní například při cestě z práce a až se vrátíte, bude hotovo.

Pára

Výhodou pračky s parním generátorem je schopnost likvidovat alergeny, roztoče a bakterie. Ideální funkce pro domácnosti, kde se nacházejí alergici.

Aqua stop

Funkce hlídá pračku před únikem vody.

Výrobci praček

Výrobců praček existuje nepřeberné množství. Někteří z nás vybírají osvědčené značky, proto přinášíme nejoblíbenější z nich.

 • AEG je německý výrobce spotřebičů do domácnosti. Nabízí cenově dostupné pračky, sušičky, ale také třeba trouby a podobně.
 • BEKO je jednou z předních značek elektrospotřebičů v Evropě. Společnost vyrábí nejen pračky, ale také sušičky, lednice, myčky a další.
 • BOSCH je synonymem pro spolehlivé domácí spotřebiče. Jejich sortiment zahrnuje téměř vše – od ručních mixérů po kvalitní pračky.
 • CANDY pochází z Itálie. Značka nabízí pračky, lednice a další pomocníky do domácnosti.
 • GORENJE je slovinská společnost, jež patří mezi hlavní výrobce nejen kuchyňské elektrotechniky.
 • INDESIT je italským výrobcem elektrospotřebičů, které jsou určeny také pro mladé rodiny, jež pořizují vybavení do nové domácnosti.
 • LG je předním světovým výrobcem elektroniky pro domácnost i zábavu. Pestrý sortiment výběru zahrnuje vše – od telefonu přes televize až po pračky.
 • MIELE vyrábí kvalitní a k životnímu prostředí šetrné elektrospotřebiče. Společnost pochází z Německa.
 • PHILCO se specializuje především na pračky, avšak nabízí i další spotřebiče. Jedná se o původně americkou značku.
 • SAMSUNG je největší společností v Jižní Koreji. Nabízí různé druhy elektroniky pro zábavu i do domácnosti.
 • WHIRLPOOL je kvalitním výrobcem na trhu bílé techniky. Jedná se o americkou značku.
 • ZANUSSI vyrábí především bílou techniku. Jde o italského výrobce domácích spotřebičů.

Cena

Důležitým faktorem výběru, kterým často řídíme náš nákup, je investice do spotřebiče. Jak tedy vybrat, abychom ušetřili, ale abychom přesto koupili kvalitu? Po vyfiltrování pračky podle rozměrů a funkcí si určíme strop, který jsme ochotni utratit. Pomocí určené ceny pak najdeme několik praček, mezi kterými můžeme náš výběr pračky uskutečnit.

Do 6000 Kč se dá zakoupit i menší pračka pro nenáročné. Jde o ideální volbu pro bezdětné rodiny nebo pro studenty. Abyste předešli poruchovosti, sledujte recenze a hodnocení zákazníků, kteří již s pračkou mají zkušenost. Investice do 10 000 Kč už nabídne i kvalitnější pračky. Jde o nerozšířenější kategorii těchto spotřebičů u nás. Nad 10 000 Kč lze zakoupit pračky se všemi funkcemi, zajímavým designem a větším objemem. Správný výběr pračky do vícečetné rodiny je koupě pračky od 6 000 do 10 000 Kč. Dražší pračky pak doporučujeme těm, kterým nezáleží na investici a požadují prvotřídní kvalitu.

Zajímavosti

 • první pračku sestrojil anglický občan Stender okolo roku 1750
 • stroje obdobné systému praní používali již staří Římané – avšak na míchání těsta
 • první elektrická pračka vznikla v roce 1960

Přidat komentář