Jak vybrat myčku nádobí?

myčka nádobí

Myčky nádobí se v dnešní uspěchané době staly nepostradatelnou součástí mnoha domácností. Maximální pracovní tempo a nedostatek času je na denním pořádku u značné části obyvatelstva, a to nejen u nás, ale v celosvětovém měřítku. Každý se snaží našetřit trochu času a tak si pořizujeme různé pomocníky do domácnosti, kteří pracují za nás a hodně z našich povinností převezmou na svá bedra. To platí i u myček nádobí, o kterých se dříve říkalo, že je to vymoženost, kterou si mohou dovolit jen hodně bohatí lidé.

Dnes už nic takového neplatí, protože si takový spotřebič může pořídit v podstatě kdokoliv. Kromě domácností, si myčky našly místečko i ve spoustě firem, kde jsou takřka nenahraditelné. Stačí jen vše naskládat dovnitř, zapnout myčku a ona umyje nádobí za všechny zaměstnance i zaměstnavatele. Pokud si myslíte, že pro vás by byl takový výdaj naprostou zbytečností, uvědomte si, že mytím nádobí pod tekoucí vodou vyberete ohromné množství vody, což se projeví zejména v každoročním vyúčtování.

Oproti tomu s myčkou ušetříte nejen vodu, ale i energii a ještě nebudete muset hnout prstem, vyjma toho, že do ní dáte špinavé nádobí, a to i v případě, že ho jen potřebujete odklidit z dohledu návštěvy, kterou čekáte. Setkala jsem se dokonce s několika lidmi, kteří ani netuší, jak taková myčka vůbec funguje. Jestli jste stále ještě na vážkách, zdali se do takové investice pouštět a jakou myčku si vlastně máte vybrat, pak právě pro nás je určen náš malý manuál, který vám pomůže s výběrem a zohlední to nejdůležitější, co by vás u myčky mělo zajímat.

Princip fungování myčky nádobí

V zásadě se dá samotný proces mytí nádobí rozdělit na 4 fáze. V té první dochází k jeho opláchnutí, čímž se zbaví hrubých nečistot. Následně se ohřeje voda a společně s odpovídající dávkou čisticího prostředku omyje nádobí tak, aby na něm nezůstaly stopy po mastnotě a ostatních nečistotách.

Jakmile je tato fáze dokončena, přechází myčka do procesu oplachování, který je zopakován hned několikrát. Nejdříve je potřeba odstranit zbytky saponátu, nakonec se s opláchnutím dávkuje leštidlo. Celý proces mytí zakončuje čtvrtá finální fáze, kterou je sušení. To se spustí ihned poté, co je z myčky odčerpána voda. Z každého kousku nádobí zmizí i ta nejmenší kapička vody, takže je nádobí dokonale lesklé a hlavně čisté.

Typy myček

Pokud se pro nákup myčky rozhodnete, máte na výběr 3 základní kategorie – stolní, vestavné a volně stojící myčky. Ty, které jsou volně stojící a vestavné, navíc umožňují volit mezi širší variantou, kdy se šíře pohybuje kolem 60 cm, a užší variantou o šířce 45 cm, přičemž šíře myčky je vždy přizpůsobena její kapacitě.

Stolní

Kapacita těchto myček bývá kolem 5 sad nádobí, takže je vhodná spíš do méně početné domácnosti či malé kuchyně, ideálně pro jednotlivce, případně pro pár. Oproti jiným typům se umisťuje přímo na kuchyňskou linku. Výhodou je, že se hravě zaplní, takže se nemusí pouštět, když je napůl prázdná. Ušetříte tak nejen vodu, ale zejména elektrickou energii. Stolní myčky se hodí také do kancelářských prostor, na chalupu a podobně.

Výhody:

 • nezaberou moc místa
 • není nutná instalace
 • úspora vody a energie

Nevýhody:

 • menší kapacita

Vestavné

Tuto variantu volí ve většině případů ti zákazníci, kteří mají kuchyň zhotovenou na míru a nechtějí nijak narušit její celkový design. Pokud si navíc necháte myčku zabudovat tím stylem, že se na její dvířka upevní laminová deska v barvě kuchyňské linky, nikdo v podstatě ani nepozná, že se za dvířky schovává nějaký spotřebič, protože myčka bude vypadat jako klasická skříňka.

Vestavná myčka nádobí

Výhody:

 • hodí se do každé kuchyně
 • možnost zvolit dekor dvířek, aby odpovídat designu kuchyně
 • varianta 45 i 60 cm šíře

Nevýhody:

 • montáž musí provést odborník
 • dekor dvířek není součástí balení
 • není možné vyměnit za model jiné velikosti

Volně stojící

Tento druh myček je nejoblíbenější, protože je můžete postavit kamkoliv potřebujete, respektive všude, kde na ní najdete místo a budete mít připraven přívod vody, elektřiny a také odpad. Na trhu se vyskytují i takové modely, u kterých se dá odmontovat vrchní deska, což umožňuje zasunutí pod kuchyňskou linku.

Oproti vestavným myčkám je rozdíl v tom, že u volně stojících zůstávají dvířka původní a nemusí se hodit ke stylu kuchyně. Pro mladý pár, případně rodinu se dvěma dětmi stačí šíře myčky 45 cm, která se vmáčkne skoro všude a bez problémů se do ní vejde až 10 sad nádobí, ale pro početnější rodinu je lepší 60 cm široká myčka, protože ta těch sad pojme až 14.

Výhody:

 • snadná instalace
 • umístění je možné všude, kde je odpad, s přívodem vody a elektřiny
 • provedení bílé i v nerezu
 • standardní šíře 60 i úzké provedení 45 cm

Nevýhody:

 • není vhodná do některých moderně zařízených interiérů

Dobré je, když měníte tzv. kus za kus, tedy starý spotřebič za nový. Zvolíte stejné rozměry a nemění se ani místo umístění. Na základě toho pak volíte šíři 45 nebo 60 cm rovnou. U vestavných modelů je dobré, že jsou o poznání tišší., ale zase se nedají vyměnit za větší či menší vestavnou myčku.

Energetický štítek

Ze zákona musí být každý spotřebič opatřen energetickým štítkem a výjimkou nejsou ani myčky. Díky tomuto štítku zjistíte veškeré zásadní informace, které vám pomohou s výběrem vhodného modelu. Mezi údaji najdete energetickou třídu, orientační spotřebu energie a vody za 1 rok, dále hlučnost, třídu účinnosti sušení a kapacitu myčky.

Spotřeba vody a energie

Nejdůležitějším faktorem, podle kterého se liší spotřeba elektrické energie, je bezesporu energetická třída. Základní je A, ta je energeticky úsporná nejméně, zatímco nejúspornější je A+++. Právě tyto symboly +/++/+++ odlišují jednotlivé modely podle spotřeby. V případě úspornějších modelů se odhadovaná roční spotřeba pohybuje kolem 170 kWh, zatímco u těch energeticky náročnějších to může být klidně i dvojnásobek.

Co se týká spotřeby vody, tam je hodnota udávána podle průměrné roční spotřeby při 280 mycích cyklech. Praxe je taková, že nejúspornější myčka za rok spotřebuje v průměru 1 600 litrů, to je v přepočtu necelých 6 litrů na 1 mycí cyklus, naopak u těch nejméně úsporných to může být kolem 4 000 litrů. Ovšem když to srovnáte s ručním způsobem, kdy na jedno mytí nádobí můžete vybrat klidně i 40 l vody, tak i myčka, jejíž spotřeba vody bude 14 l na cyklus ušetří vaší peněžence slušnou sumičku za vodu.

Třída účinnosti sušení

Tento údaj stanoví, jak dokáže váš nový spotřebič vysušit nádobí. Standardně se třídy označují v rozmezí A – G, podle toho, kolik zůstává na nádobí tzv. zbytkové vlhkosti. Ideální je, když bude mít myčka třídu účinnosti sušení A – C. Ideálně vysušené nádobí na sobě nesmí mít ani jedinou kapičku vody, jestliže se tam nějaká kapka objeví, pak se účinnost sušení snižuje a myčka se musí začlenit do vhodné třídy. Na štítku se neuvádí třída účinnosti mytí, neboť všechny myčky, které se na trhu vyskytují, musí mít v tomto případě vždy třídu A. To znamená, že i když koupíte levný spotřebič, musí být nádobí pokaždé dokonalé umyté, a to i v případě, že nebude zcela suché.

Kapacita myčky

U myčky nádobí se kapacita určuje podle počtu sad nádobí, které se do ní dají naskládat. Samozřejmě nemyslíme sadu, jako když kupujete například sadu talířů či jídelní servis. Do jedné sady nádobí patří mělký talíř, hluboký talíř, dezertní talířek, hrnek, sklenička a příbor (vidlička, nůž, lžíce). Pokud jde o nádobí, jako jsou hrnce, pánve, mísy a další, které se používá na přípravu pokrmů, ty se do těchto sad nezapočítávají.

Vždy je proto nutné počítat s větším vnitřním prostorem a zvolit podle toho, jak často a kolik toho vaříte, pro kolik lidí a jestli se vám větší kapacita myčky vyplatí nebo si vystačíte jen se standardní kapacitou. Běžně se kapacita pohybuje v rozmezí 12 až 14 sad nádobí a šířkou myčky 60 cm. Pro domácnosti o dvou členech vám stačí myčka s maximální kapacitou 10 sad i méně, tady je šířka 45 cm nebo lze sáhnout po stolní myčce.

Hlučnost

Přestože myčka neběží celý den jako je tomu třeba u chladniček, hraje hlučnost rovněž velmi zásadní roli. Zejména pokud je kuchyň propojena s obývacím pokojem nebo má hned za zdí ložnici váš soused. Nejtišší myčky mají hlučnost zhruba 39 až 40 dB, maximální hranice snesitelnosti by neměla překročit 60 dB. Pokud tedy přes den nejste doma a myčku zapínáte až večer, rozhodně si na hlučnost musíte dávat při pořízení pozor.

Vybavení a funkce

Jakmile si promyslíte umístění, spotřebu a další důležité faktory, musíte se zaměřit také na vybavení a funkce. Nejen, že to značně zvýší komfort samotného spotřebiče, ale i jeho používání. Kromě snižování spotřeby, mohou takové vychytávky zamezit poranění dítěte, zabránit vytopení sousedů a podobně. Jaké funkce jsou u myčky zásadní?

 • Aquastop – tento systém je umístěn na přívodní hadici a stará se o vnější ochranu myčky. Zabrání jejímu přetečení a v případě, že by došlo k poškození hadice, dokáže uzavřít přívod vody a odvrátit katastrofu v podobě vytopené kuchyně, v horším případě i sousedů.
 • AquaSafe – podobá se AquaStop, jen s tím rozdílem, že funguje jako vnitřní ochrana, která hlídá případný únik vody, aby zastavila chod myčky.
 • Ochrana proti přetečení – praktická funkce, která hlídá hladinu vody a ve chvíli, kdy nadměrně stoupá, se mycí program vypne, což je dobré zejména tehdy, používáte-li myčku v době vaší nepřítomnosti.
 • Funkce odloženého startu – bez této pomůcky už si snad žádný spotřebič nedovedeme představit. U většiny myček se dá start odložit až o 24 hodin.
 • Dětská pojistka – uzamkne ovládací panel, takže zabrání náhodnému zapnutí, vypnutí, změně programu atd. U vestavných myček je panel ve většině případů schovaný ve dveřích, takže žádné neplánované zmáčknutí jakéhokoliv tlačítka v průběhu mycího cyklu nehrozí.
 • Senzor naplnění – pracuje na podobném principu jako tzv. množstevní automatika praček a podle toho, kolik nádobí je v myčce naskládáno, pak nastaví množství vody, kterou myčka spotřebuje.
 • Green Intelligence – technologie, která zajistí nezbytně nutnou spotřebu energie, vody i času přesně podle stupně znečištění nádobí.
 • Zvukový signál – dopřeje vám maximální volnost, protože vám odpadá nutnost kontrolovat myčku, jestli už skončila s mycím cyklem. Signál oznámí, že je nádobí hotové a můžete ho vyndat.
 • Zásuvka na příbory – usnadňuje skládání nádobí, navíc jsou příbory lépe umyté a na rozdíl od košíku na příbory, který se dává do spodní části myčky, nezabírá místo jinému nádobí.
 • Displej – naprostá samozřejmost skoro u všech modelů myček. Zobrazuje všechny potřebné informace o průběhu aktuálně zvoleného programu, což ulehčuje použití spotřebiče.
 • Indikátor nedostatku leštidla a soli – nemusíte se starat, kolik těchto přípravků v myčce zbývá, protože to za vás hlídá právě tento indikátor, který tak zajišťuje plynulý chod myčky bez zbytečných zádrhelů.
 • Automatické otevření dvířek – myčka po skončení mycího programu sama otevře dvířka. Nemusíte se tak starat o to, kdo je otevře, když nejste doma. Navíc se tato funkce postará o mnohem lepší usušení nádobí a jeho bezpečnou teplotu když ho budete vyjímat z myčky.
 • Samočisticí filtr – veškeré zbytky jídla jsou odstraněny pomocí automatického systému, který vyčistí filtr a zajistí průchodnost celého filtru.

Programy

Běžně narazíte na myčky, u nichž je v nabídce 5 až 6 programů, ale seženete i takové, které jich mají 7 – 10. Jako příklad můžeme uvést třeba myčky značky Bosch či Beko s 8 programy, ale také Whirlpool s 10. Ve většině případů je jedním z programů tzv. automatický, k tomu jsou ve standardu nabízeny 4 teploty mytí.

 • 40°C – vhodná pro rychlé omytí čerstvě ušpiněného nádobí ihned po dokončení jídla
 • 50°C – univerzální teplota, jež se používá nejčastěji
 • 60 – 65°C – ideální teplota pro dva až tři dny zaschlé nádobí
 • 70°C – skvělá volba pro ty domácnosti, kde se podaří myčku naplnit zhruba jednou týdně.

Automatický program

Známe ho také jako AutoSense, případně 6. smysl (u značky Whirlpool). Princip fungování je jednoduchý, vy stisknete příslušné tlačítko a myčka sama rozpozná míru znečištění nádobí a vyhodnotí, jaké nastavení programu bude nejideálnější a vy tak ušetříte vodu i energii, protože čas pro mytí se díky tomu značně zkrátí. S funkcí odloženého startu naprostá bomba.

Speciální program na mytí skla

Program Sklo využijete zejména v těch domácnostech, kde si potrpí na skleněné nádobí, bude tento program naprostou dokonalostí. Veškeré nádobí ze skla je umyto s maximální šetrností, dokonale usušeno a po vyjmutí z myčky zářivě čisté.

Noční program

Noční program vyniká tichým provozem (hlučnost pračky se pohybuje kolem 39 dB), využijete jej zejména v nočních hodinách, ale i během dne, když máte doma maroda, který chce spát, a vy ho nechcete rušit.

 • Rychlý program – skvělá vychytávka pro běžně zašpiněné nádobí, kdy je délka mycího programu nejčastěji 30 minut (nejdéle 45 min.).
 • Eco program (Bio) – úsporný program, kdy je spotřebováno minimum vody i elektrické energie, ale mytí je mnohem intenzivnější.
 • Party program – speciální program pro umytí většího počtu skleniček.
 • Poloviční náplň – jednoduchý program, určený pro malé množství nádobí, kdy myčka nastaví spotřebu odpovídající malému množství nádobí uvnitř.
 • Studené předmytí – program na rychlé opláchnutí špinavého nádobí, které plánujete umýt až později.
 • Intenzivní program – perfektní na zaschlé zbytky jídla, klidně i po několika dnech.

Cena

Časy, kdy byl spotřebič sice levný, ale nedisponoval moc extra výbavou, jsou dnes již naštěstí minulostí a za poměrně nízkou cenu získáte vcelku slušné funkce i programy. Pokud tedy nepotřebujete úplně všechno nejdokonalejší, pak i v té nejnižší cenové kategorii pořídíte kvalitní spotřebič. Kdo hledá nejlepší funkce, největší úsporu a ještě s tichým chodem, ten bude muset v peněžence zalovit trochu hlouběji. Obecně lze myčky rozdělit do 3 cenových kategorií.

Cena do 10 000 Kč

Pro běžnou domácnost je tato kategorie naprosto vyhovující. Patří sem jak úzké, tak širší modely, ať už s menší či větší kapacitou. Počítejte, že budou tyto myčky kapánek hlučnější a energetická třída bude spíš standardní. Nabídka funkcí také nemusí být zrovna zářivá, většinou to bývá jen základní výbava i programy. Dost často chybí například dětská pojistka nebo oblíbená funkce AquaStop. Přesto se i v této cenové relaci dají sehnat slušné kousky, chce to jen trpělivost při hledání.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Lepší výbava, o něco nižší hlučnost a také spotřeba, to přesně nabízí kategorie nad 10 000 korun. Zároveň s tím můžete počítat s bezpečnostními prvky a zajímavějšími funkcemi. Myčky v této cenové relaci patří k nejoblíbenějším, ostatně je to zřejmě nejlépe nastavený poměr cena / výkon.

Cena nad 20 000 Kč

Není to nic překvapivého, když v nějakém internetovém či kamenném obchodě narazíte na myčku, jejíž pořizovací cena je vyšší než 20 tisíc korun. Tato kategorie obsahuje ty nejdokonalejší myčky vůbec. Jsou maximálně úsporné, absolutně tiché a nadupané těmi nejlepšími programy a funkcemi. Oblíbené jsou zejména u těch uživatelů, kteří mají kuchyně na míru či moderně zařízenou domácnost.

Sůl a leštidlo

Pokud má myčka správně fungovat, musí dostat vše, co potřebuje. K tomu patří také regenerační sůl, která je nezbytnou součástí pro správné a efektivní mytí nádobí. Sůl upraví tvrdost vody, čímž chrání myčku i nádobí před usazováním vodního kamene. V závislosti na nastavení tvrdosti vody, si umí myčka sůl dávkovat sama. Nezapomínejte, že sůl je nutné dosypávat pravidelně, bez ohledu na to, že používáte různé kapsle či multifunkční tablety. Ty sice také obsahují sůl, ale pouze standardní dávku, která rozhodně není dostačující.

Leštidlo spolu s mycím prostředkem podporuje odstranění (omytí) zbytků jídla z nádobí a zároveň jej chrání proti usazování těžko odstranitelných a odolných nečistot. V neposlední řadě brání vzniku nepříjemných skvrn od vody, zejména na skleničkách a dalším nádobí ze skla. Je to vynikající prevence proti vápenatým usazeninám, urychluje sušení nádobí v myčce a dodává nádobí potřebný lesk. Stejně jako regenerační sůl přidávejte leštidlo vždy, i přesto, že používáte tablety nebo gely.

Tipy pro používání myčky

 • před vložením nádobí do myčky otřete zbytky jídla. Oplachování se nedoporučuje, protože tak lépe působí mycí prostředek (výjimku tvoří nádobí, které plánujete umýt třeba až za dva nebo tři dny, to klidně opláchněte).
 • do myčky nedávejte nádobí, které by se mohlo jakkoliv poškodit – tzn. hliníkové, měděné, stříbrné a zinkové, dále pánve či hrnce s teflonovým povrchem, dřevěné předměty (vařečky, prkénka, ale také nože či příbory, co mají dřevěnou rukojeť atd.), nevkládejte ani plastové nádobí, na kterém není jasně vyznačeno, že je vhodné do myček nádobí.

Poslední co se nehodí, je nádobí, na kterém jsou zlaté ozdoby. Opatrní buďte u různých etiket a polepů, pamatujte si, že jakýkoliv papír je nutné odstranit předtím, než nádobí vložíte do myčky.

 • silně znečištěné nádobí a větší kusy skládejte do spodní části, nahoru dejte skleničky. Pokud jde o talíře, dávejte je velikostně cik cak, tím se voda dostane na všechny.
 • pokud je myčka poloprázdná, je zbytečné jí spouštět. Jedině v případě, že má speciální program pro menší množství nádobí.
 • dvakrát do roka proveďte jednoduchou údržbu myčky, která spočívá ve spuštění myčky bez nádobí, pouze s přidáním speciálního čističe.
Jak vybrat myčku nádobí?
5 (100%) 8 hodnocení

Komentáře