Jak vybrat lednici?

Lednička je pro každou domácnost tím nejdůležitějším a zcela nepostradatelným spotřebičem, bez kterého není žádná kuchyň plně funkční a dokonalá. Zejména v létě, kdy se teploty v posledních letech šplhají téměř k tropické čtyřicítce, si nedovedeme představit život bez chladničky představit. Nejen, že je nezbytná pro uskladnění čerstvých potravin, ale dokonce i některých trvanlivých, které vyžadují chladné místo. V neposlední řadě je ideální pro vychlazení nápojů, uchování uvařených pokrmů, které si chceme uložit na druhý den a podobně. Zkrátka bez lednice ani ránu.

Výběr nové lednice

Důvodů pro koupi nové ledničky může být hned několik, ať už je to výměna nového spotřebiče za starý, který už dosloužil nebo rekonstrukce kuchyně a pořízení nového modelu, jež do interiéru zapadne lépe než ten původní, případně stěhování, kdy se vám nechce tahat starou chladničku na nové místo a tak si raději vyberete nějakou novou, úspornější a designem lépe vyhovující.

Vybrat z té záplavy modelů ten pravý není jednoduché, protože výrobců je mnoho a všichni se předhánějí, aby právě ta jejich lednice nabízela co nejlepší vlastnosti. Faktorů ovlivňujících výběr té nejideálnější chladničky existuje hned několik a my vám s naším malým manuálem pomůžeme zohlednit ty, o kterých víme, že hrají při pořizování nového spotřebiče tu nejdůležitější roli.

Jakmile se na výběr lednice zaměříme, musíme si uvědomit důležité vlastnosti, na které se zaměřit. Vzhledem k tomu, že je takový spotřebič stále v provozu, zajímá nás energetická třída. Podle počtu lidí v domácnosti zase hlídáme objem ledničky. Chcete-li ušetřit místo za mrazák, ale přesto potřebujete mrazicí prostor, je dobrou volbou kombinovaná chladnička. Rozmyslet si musíte i to, kam vlastně ledničku pořizujete. Bude instalována u vás doma, v kanceláři nebo snad na chatě? Tomu se přizpůsobuje nejen její typ, ale také funkce, jenž má ve výbavě.

Typy chladniček

Základní typy chladniček jsou jednodvéřové, monoklimatické, pultové, americké a kombinované. Když se pro jednu z nich budete rozhodovat, nedívejte se jen na to, že se vám líbí její design nebo velikost. Zohledněte základní parametry, které byste se měli držet od začátku a také si dobře změřte prostor, jenž máte pro nový spotřebič vymezen.

Do mezery po malé pultové ledničce asi jen těžko nacpete kombinovanou chladničku. Nebo na chalupu, kde většinou stačí menší lednice, nepotáhnete velkou americkou. Pro domácnost s jedním až dvě členy stačí méně prostorná chladnička, ale zase pro opravdu početnou rodinu je lepší kombinovaná, případně ta americká. Pojďme se tedy nejdříve podívat, co je pro daný typ lednice zásadní a pak se pustíme do výběru.

Jednodvéřové ledničky

Tento typ lednic známe také jako malé s mrazicím boxem či bez něj. Standardně je to méně prostorná lednice, které jsou v menších i větších velikostech a podle toho, kterou zvolíte, se dají postavit například do menšího prostoru v předsíni, mezi kuchyňské skříňky nebo přímo zabudovat po pracovní desku kuchyňské linky. Setkat se s nimi můžete na chalupách či chatách, ale také v kancelářích, kde není potřeba tak velký mrazicí prostor.

Bez ohledu na to, jak velkou jednodvéřovou lednici pořídíte, stále mějte na paměti důležitý fakt, že když budete chtít vyndat něco z mrazicího boxu, musíte stejně otevřít i prostor s chlazenými potravinami, čímž vpouštíte dovnitř více teplého vzduchu, častěji se tak tvoří námraza a navyšuje se spotřeba energie.

Monoklimatické lednice

Monoklimatické lednice jsou v podstatě ledničky bez mrazáku, které jsou ideální v těch domácnostech, kde je k dispozici samostatný mrazák a chybí dostatečný prostor na uskladnění chlazených potravin. Skvělá je i na chalupu nebo třeba do kanceláře, kde si vystačíte s chladicí části bez potřeby mrazáku. Pokud vlastníte například šuplíkový mrazák a máte vedle něj dostatek prostoru, tak uděláte dobře, když k němu dokoupíte monoklimatickou ledničku, pokud možno oboje od stejného výrobce a získáte tak tzv. side-by-side lednici ve stylu těch amerických.

Výhody

 • není nutné odmrazování
 • čistý objem až 395 litrů
 • s volně stojícím mrazákem možno vytvořit side-by-side
 • vhodná pro velké rodiny
 • velká kapacita pro uskladnění potravin
 • chlazení v celém prostoru

Nevýhody

 • menší výběr modelů
 • není k dispozici mrazák či box na mrazení

Pultové lednice

Malé pultové ledničky jsou skvělým řešením pro jednotlivce či takové domácnosti, kde je nedostatek místa a ani množství uložených potravin není závratné. Perfektně tak zapadnou na studentskou kolej, do kanceláře nebo třeba i do ložnice na noční mlsání, popřípadě se využívají jako minibar v hotelových pokojích. Malé rozměry i váha umožňují jednoduché stěhování.

Pultové lednice mají svá pro i proti, na jedné straně totiž spotřebují jen minimální množství elektrické energie a dají se pořídit za velmi nízkou cenu, ale zase na straně druhé jsou velmi hlučné. Tyto ledničky totiž mají hlučnost vyšší než 42 dB. U některých modelů je dokonce součástí i mrazicí box.

Výhody

 • menší kapacita ledničky do omezených prostor
 • nízká spotřeba energie i pořizovací cena
 • ideální pro jednotlivce či páry

Nevýhody

 • vyšší hlučnost
 • miniaturní mrazicí box

Americké lednice

Lednice side-by-side neboli americké lednice jsou velmi oblíbené u početnějších rodin, ale své místo si najdou i ve velkých kuchyních. Charakteristické jsou opravdu velkým úložným prostorem a často nadstandardní výbavou. Mnoho jednotlivců si jí sice nepořizuje, ale když je kuchyň dostatečně velká a váš apetit také, nic vám v pořízení tohoto spotřebiče nebrání. Jejich zásadní předností je samostatně oddělená chladicí i mrazicí část s velkým objemem a dvoukřídlými dveřmi.

V posledních letech se objevily i modely, které mají dokonce 4 dveře, vždy jedna dvojice pro chladicí a druhá pro mrazicí prostor. Z vybavení můžeme jmenovat dávkovač studené vody a výrobník ledu, přičemž dávkovač funguje spíš jako automat na nápoje. Počítejte, že americké lednice mají větší spotřebu elektrické energie, zejména když budete používat výrobník ledu, kterým z chladničky uniká chladný vzduch.

Než se takový spotřebič rozhodnete pořídit, určitě si prostor na jeho umístění dvakrát i třikrát přeměřte a rovněž se dostatečně ujistěte, že projde dveřmi. Přece jen taková lednička může vážit klidně i 140 kilogramů.

Výhody

 • nadstandardní úložný prostor
 • nejmodernější funkce
 • moderní nadčasový design
 • mrazicí i chladicí část oddělena
 • výrobník ledu i tříště

Nevýhody

 • velká hmotnost i velikost
 • náročnější instalace
 • větší spotřeba elektrické energie
 • vyšší pořizovací cena

Kombinované chladničky

Tento typ lednic patří k nejoblíbenější a nejvyhledávanější variantě do většiny domácností. Kombinuje chladicí a mrazicí část, a to v poměru 2:1. Výběr modelů i funkcí je opravdu bohatý a navíc jsou cenově dostupné. Mrazicí část, která představuje samostatný mrazák s vlastními dvířky, má většinou 3 mrazicí boxy a je umístěn dole. Existují i modely se dvěma mrazicími boxy nebo s mrazákem umístěným v horní části.

U kombinovaných chladniček najdete jeden nebo dva kompresory, čemuž odpovídá také cena. Vyšší pořizovací cenu mají lednice se dvěma kompresory. Vybírat můžete z mnoha modelů, funkcí, velikostí, energetických tříd, ale i barevných variací. Pokud tedy máte dostatečnou fantazii i chuť na změnu, můžete si místo klasické bílé či nerez varianty, pořídit chladničku ve vínové nebo černé barvě.

Výhody

 • mrazák i chladnička odděleně v jednom spotřebiči
 • velký výběr velikostí i nejmodernějších funkcí
 • bohatá škála velikostí
 • přijatelná cena
 • mrazák nahoře či dole
 • u některých modelů je nápojový automat
 • vhodné do menších i větších rodin

Nevýhody

 • menší kapacita mrazáku

Lednice vestavná nebo volně stojící

Největší část trhu zabírají volně stojící chladničky, zejména pak ty kombinované. Problém ale není ani s pořízením těch vestavných, i když oproti ostatním není výběr až tak bohatý. Když se rozhodujete, kterou z těchto dvou variant vybrat, určitě musíte zohlednit svůj finanční rozpočet, který jste na pořízení lednice vyčlenili, dále volný prostor, do kterého hodláte lednici umístit, design kuchyně, kapacitu lednice i svůj vlastní vkus.

Jestliže je kuchyň dostatečně prostorná, nebude problém pro umístění volně stojícího spotřebiče, pokud ovšem dáváte přednost těm vestavným a i zbytek kuchyně je veden v tomto duchu, pak je volba jasná. Vestavná chladnička se dá snadno začlenit do kuchyňské linky a skrýt v jejím dekoru. Jejich výhodou je, že disponují téměř stejnými vlastnostmi jako ty kombinované a jsou méně hlučné, za což vděčí umístění v boxu na míru, navíc jsou kompatibilní s linkou.

Nevýhodou je jedině vyšší pořizovací cena a nutnost přizvat k instalaci odborného technika. Opakem jsou právě volně stojící chladničky, které prostě postavíte na místo, vybalíte z obalu, počkáte, až se několik hodin po převozu aklimatizují, zapojíte a máte vystaráno.

Energetický štítek

Jak jistě dobře víte, musí být každá chladnička vybavena energetickým štítkem, který obsahuje nejzásadnější informace o samotném spotřebiči. Najdete na něm spotřebu elektrické energie, objem ledničky a také její hlučnost.

Energetická třída

V levé horní čtvrtině najdete barevné pruhy (v červené, oranžové, žluté i zelené barvě), které spolu s písmenem černé barvy umístěným na pravé straně štítku znázorňují energetickou třídu lednice. V současnosti platí, že by se nikdy na trhu, ať už v kamenných či internetových obchodech, neměl objevit žádný model, jehož energetická třída by byla horší než A. Obecně platí, že čím víc plus u písmene A najdete, tím více energie uspoříte. Spotřebiče označené třídou A+++ patří k těm nejúspornějším.

Roční spotřeba energie

Spotřeba elektrické energie je zejména u ledničky, která je v provozu nonstop tím nejdůležitějším údajem, který by vás měl na štítku zajímat jako první. Pokud jde o spotřebovanou energii, ta se odvozuje podle ideálních podmínek, ve kterých se nachází. Obecně se spotřeba odhaduje od provozu lednice v místnosti, kde je 20°C a zaplnění vnitřního prostoru ze 70 % její kapacity. Následně se pak získá odhadovaná spotřeba v kWh. Spotřeba na štítku je pouze odhadovaná, neboť ve skutečnosti jí ovlivňuje řada faktorů, jako její umístění, zda je třeba u sporáku, topení nebo na ní celý den svítí sluníčko a podobně.

Užitný objem mrazáku a ledničky

Dalším důležitým údajem je i objem lednice, na kterém závisí výběr dostatečně prostorného modelu. Na energetickém štítku je zvlášť uveden objem chladící i mrazící části. Objem je uváděn v litrech, přičemž na jednu osobu by se mělo počítat s kapacitou 50 až 70 litrů pro lednici a aspoň 20 l na mrazák.

Hlučnost

Lednice je spotřebič, který je v provozu nonstop a jestli nechcete rušit sousedy nebo svůj vlastní spánek, bude vás zajímat i hlučnost. Čím je míra hluku nižší, tím méně bude lednička pro ostatní obtěžující. Zejména v malém bytě je pak příliš hlučná chladnička na obtíž. Chcete-li tichý model, musíte se orientovat na takové, jejichž hlučnost je maximálně do 40 dB.

Akumulační doba

Akumulační doba je velmi užitečná při výpadku proudu, neboť představuje dobu, po kterou vydrží potraviny zmražené, než budou dodávky energie znovu obnoveny. Její délka se značně liší, navíc dokáže poukázat i na to, jak kvalitně je mrazák odizolován. Čím je hodnota akumulační doby vyšší, tím déle vydrží potraviny ve zmrazeném stavu. U některých modelů může dosahovat až 35 hodin, což uvítáte, zejména když odjedete na víkend a dojde k výpadku proudu.

Mrazicí výkon a výkon mrazení

Přestože jsou oba tyto pojmy téměř totožné, každý představuje něco docela jiného. Mrazicí výkon značí, kolik kilogramů čerstvých potravin, jež byly do mrazicí části vloženy, je schopen mrazák zamrazit během 24 hodin. U kombinovaných chladniček se tato hodnota pohybuje v rozmezí 2 až 33 kilogramů / 24 hod, zatímco volně stojící mrazáky mohou hravě zamrazit přes 40 kilogramů za 24 hodin.

Výkon mrazení naopak udává, jak silně je mrazák schopen potraviny zamrazit a které je do něj vhodné uskladnit. Ve většině případů je označen hvězdičkami (1 až 4) nebo s názvem třída mrazení.

 • * = teplota -6°C – krátkodobé skladování na pár dnů
 • ** = teplota -12°C – krátkodobé skladování na několik týdnů
 • *** = teplota -18°C – dlouhodobé skladování v řádech měsíců
 • **** = teplota -24°C – dlouhodobé skladování hluboko zamrazených potravin (délka uskladnění závisí jen na druhu potravin a jejich doporučeném skladování)

Klimatická třída

Klimatická třída jasně udává, jaký je ideální rozsah teploty pro provoz lednice. Mějte na paměti, že při výraznějších odchylkách teplot, dochází ke značnému zvyšování spotřeby elektrické energie a lednice ani nemusí chladit tak, jak je potřeba. Klimatické třídy jsou celkem čtyři, ale u vybraných modelů chladniček jich najdete i víc najednou, což znamená, že taková lednice funguje ve větší škále teplot. Když má třeba třídy SN-N-ST, pak to znamená, že bude pracovat v teplotním rozsahu +10 až +38°C.

Klimatické třídy

 • SN (subnormální teploty) – teplota okolí +10 až +32°C
 • N (normální teploty) – teplota okolí +16 až +32°C
 • ST (subtropické teploty) – teplota okolí +18 až +38°C
 • T (tropické teploty) – teplota okolí +18 až +43°C

Funkce a technologie chladničky

Vedle parametrů lednice, by vás měla zajímat i její výbava v podobě funkcí a technologií. Spousta z nich totiž značně ulehčuje užívání spotřebiče, prodlužuje její životnost a šetří vám spoustu času, například když není potřeba chladničku odmrazovat a udržovat jí v neustále čistotě.

Šestý smysl

Tato senzorová technologie, která je charakteristická u značky Whirlpool, ovlivňuje výkon kompresorů tak, aby se zachovaly ideální podmínky při uchování potravin a tím se prodloužila čerstvost a trvanlivost potravin.

Air Flow

Ventilační systém, jenž prostřednictvím vzduchového kanálu, který je umístěn v zadní části chladničky, rozvádí studený vzduch po celém jejím prostoru. Tím je udržována stále stejná teplota, která se rychle obnoví po každém otevření lednice.

Moist Balance Crisper

Technologie zbavující potraviny přebytečné vlhkosti, která se z nich odpaří a pak se kondenzuje na mřížce, místo aby odkapávala zpět. Docílíte tak správné rovnováhy vlhkosti uvnitř lednice.

ECO

Program, díky kterému je možné lednici používat v tzv. úsporném módu, kdy nastavíte v chladničce 5°C a v mrazáku -18°C. Tím se uspoří spousta energie.

No Frost

Beznámrazový systém, díky kterému vzduch v mrazničce obíhá stejnoměrně a chlad je tak rozložen do celého prostoru. Snižuje se tím vlhkost uvnitř spotřebiče i na potravinách, navíc se netvoří námraza na stěnách a nedochází k vysychání potravin uložených v chladničce. Odpadá vám také povinnost odmrazovat ledničku manuálně.

Fresh Air Flow

Speciální vakuový systém, který ovládá vnitřní cirkulaci vzduchu a zajišťuje tak delší čerstvost a chutnost.

Prázdninový režim

Tuto funkci uvítáte během pobytu na dovolené, kdy je teplota uvnitř spotřebiče udržována přibližně na 12°C. Teplota se může lišit podle typu ledničky. Tento režim zajistí, že se uvnitř nevytvoří nepříjemně zapáchající klima a potraviny se nebudou kazit. Chladničku není nutno vypínat, a přesto se uspoří trochu elektrické energie.

Nulová zóna

Speciální přihrádka, která je samostatně oddělená v chladicím prostoru. Dá se tam nastavit teplota 0°C a vlhkost 90 %. Hravě tak vytvoříte optimální podmínky pro uchování ovoce, zeleninu, sýrů a dalších potravin. Díky této přihrádce či spíš nulové zóně se minimalizuje množení všech nežádoucích mikroorganismů a tím se prodlouží čerstvost potravin.

Další zajímavé funkce a technologie

 • AdaptCool
 • FRESH Balancer
 • NatureFresh
 • FRESH Converter
 • BigBox
 • ChillerBox
 • CrisperBox
 • Super Cool
 • flexShelf
 • LowFrost
 • coolBox
 • True No Frost
 • CoolSelect
 • Humidity Control
 • AdaptTech
 • Ion Air
 • Active Dual Cooling
 • SuperFreeze
 • Smart Diagnosis
 • Soft Close
 • Easy Lift
 • Fresh Sense
 • Touch Control
 • Anti Finger Print
 • Air Fresh Filter

Cenové kategorie

Cena, kterou při pořízení lednice zaplatíme, hraje zejména při napjatém rodinném rozpočtu důležitou roli. Cenová relace, v níž se ceny těchto spotřebičů pohybují, začíná zhruba na pěti tisících a může dosahovat až desítek tisíc korun. Dá se říci, že čím je chladnička dražší, tím nižší je spotřeba a nabídka funkcí bohatší.

Nutno podotknout, že všechny ceny jsou jen orientační, protože když budete mít štěstí a stihnete nějakou výprodejovou akci, můžete klidně koupit ledničku, která běžně stojí třeba 12 až 14 tisíc i za poloviční cenu. Než se pro nějakou ledničku rozhodnete, zkuste nejdříve využít ideální pomůcku pro porovnání cen ledniček na Srovname.cz, kde najdete ideální spotřebič za tu nejlepší cenu a s tou nejideálnější výbavou.

Cena do 5 000 Kč

Tato kategorie je vhodná pro ty, co shání malou ledničku třeba do kanceláře či na chalupu. Téměř všechny modely, které se v této cenové hladině vyskytují, spadají do energetické třídy A+ nebo A++. Nečekejte moc extra výbavu a také počítejte s hlučností, která přesahuje 40 dB. Pro početnější rodinu rozhodně nevyhovující.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Dá se říci, že v ceně do 10 000 Kč už seženete i kombinovanou chladničku s větší kapacitou pro větší rodinu. Dobré je, že spousta modelů už má i antibakteriální ochranu či disponuje funkcí No Frost. Bohužel ani v této cenové kategorii nenajdete ty úplně nejúspornější ledničky, pokud samozřejmě nemáte štěstí na nějakou akční cenu.

Nejčastěji mají energetickou třídu A++. Uvítáte možnost zakoupit modely s hlučností pod 40 dB. Pokud ovšem chcete opravdu ušetřit provozní náklady, měli byste si rozmyslet, jestli není lepší investovat do dražší chladničky.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Toto je zcela určitě jedna z nejoblíbenějších cenových kategorií, kam patří hlavně kombinované dvoudvéřové chladničky, které už mají energetickou třídu A++ nebo dokonce A+++. Každý, kdo si vystačí s klasikou a nepotřebuje americkou lednici nebo něco luxusnějšího, vystačí si s modely v tomto cenovém rozpětí. Lednice bude ideální pro početnější domácnost a ještě úsporná. To ovšem neznamená, že byste do 20 000 nemohli v akčních nabídkách nebo třeba během Black Friday sehnat i americkou ledničku.

Cena nad 20 000 Kč

Luxusní kategorie obsahuje jen to nejlepší v ceně nad 20 000 korun. Kromě amerických chladniček, které mají dávkovač ledu a jiné doplňky, pořídíte i další typy, jež vynikají nadupanou výbavou, včetně nejoblíbenějších funkcí jako nulová zóna, No Frost atd.

Jak vybrat lednici?
5 (100%) 4 hodnocení

Komentáře