Eko souboj vánočních stromečků – pravý nebo umělý?

I v časech vánočních by bylo hezké vzpomenout si krom našich blízkých i na okolní prostředí, které nám dává život – my bychom mu mohly na oplátku co nejvíce pomoci. Ještě než se s dětmi vydáte pro zelený stromeček ať už (kdysi) živý nebo onen falešný, bylo by dobré urovnat si všechny priority i různá pro a proti spojená s jejich nákupem. V západním světě si každoročně pořídí živý stromeček okolo 85-90 milionů domácností, v USA se pak na 80% domácností rozhodne pro umělý. Jaký je ekologický dopad téhle vánoční volby? Co vám radí zdravý rozum?

Živý vánoční stromek

Přiznejme si to – je něco kouzelného na celé akci vybírání živého vánočního stromečku na promrzlé ulici, vedle zvonícího kostela a vánočních trhů s vůní svařáku. Když ho pak dotáhnete domů a vítězoslavně uložíte do stojanu, na který se po roce už konečně nepráší, rozvine se ona kouzelná vůně divokého lesa, která vydrží provoňovat váš obývák dobrých pár týdnů. Krom těchto sentimentálních důvodů je navíc v rámci vánočních možností skutečně eko-friendly, pokud si tedy vyberete stromeček, který za vámi nepřicestoval přes půlku světa. Vánoční stromky jsou pěstovány na speciálních plochách přímo pro ně určených, až se pokácí, na stejném místě se zasadí další. Nemusíte mít tedy špatné svědomí, že by kvůli vám padali k zemi správně divoké stromy z lesa. Navíc mají tyto lesní školky blahodárný vliv na své prostředí – poskytují domov lesním zvířátkům a čistí vzduch. Ani druhý život po jeho vysloužení není pro planetu tam zatěžující. Jakmile vašemu odstrojenému stromečku v obýváku odzvonilo, můžete ho hodit na kompost, nařezat pro vlastní potřebu, vrátit ho (někteří prodejci stromečky přijímají zpět a opět ho využijí) a dokonce i odložení vedle kontejneru není pro planetu zcela zabijáckým řešením – dřevo se pak ve většině případů znovu zpracuje. Nejekologičtějším řešením je pak pořídit si živý jehličnan v květináči, ale aby takový krok nepřišel vniveč je zapotřebí mít doma zkušeného zahradníka nejlépe i se zahradou.

Umělý vánoční stromek

Falešné stromečky mají kupodivu dlouholetou historii. Zatímco v minulosti se však vytvářeli ze dřeva nebo z peří, dneska se vyrábí z plastu. Plastový stromeček lehce vybalíte z krabice, ale nebude na vás čekat žádná blahodárná vůně. Možná spíš naopak. Výhodou takového stromečku je jeho cena, pokud ho budete používat opakovaně, zaplatíte za něj celkem méně než za čerstvý strom. Pravý stromeček také může u některých osob vyvolat alergickou reakci a tak je pro mnohé umělý strom řešením pro svátky bez nemoci. Při ozdobování vánočními dekoracemi nemusíte nosit rukavice, aby vás jehličí nepobodalo a stejně tak se vám umělá zeleň nejspíš nezabodne do paty. Jenomže! Umělé stromky jsou povětšinou vyráběny z PVC – plastu, jehož výroba zanechává enormní ekologickou stopu, není vhodná pro naše zdraví a po vyhození ho není možné recyklovat. Abyste „vymazali“ jeho pro přírodu nepříznivou stopu, museli byste ho používat minimálně celých deset až dvacet let, ale i pak jeho vyhození Zemi značně zatíží. Většina umělých stromečků je nepřekvapivě vyráběno v Číně a odtud taky putují přes půlku světa – další enormní mínus této plastové vánoční volby.

 

Komentáře