Srovnání cen » Knihy, filmy, hudba » Knihy » Knihy naučná literatura » Srovnání cen Bohuš Chňoupek: Banderovci

Knihy naučná literatura

Bohuš Chňoupek: Banderovci

Hodnocení: 1x
  • 4

Kniha Banderovci patří do zlatého fondu naší literatury. Tato kniha je nejen obsažným dokumentem doby, ale dnes navýsost aktuálním příspěvkem k poznání kořenů vážných problémů naší doby. Ač je nabita fakty, čte se jako román. Bohuslav (Bohuš ) Chňoupek byl významný ...a dál?

Radost vám udělá:
  • 5
skladem

Jaké má kniha
Banderovci
hodnocení na ČBDB?

Filtrovat: i

Za tyto obchody dáme ruku do ohně

Více možností? Bohuš Chňoupek: Banderovci koupíte i tady

Specifikace Bohuš Chňoupek: Banderovci

Kategorie Knihy naučná literatura
Nejnižší cena 192 Kč

Kniha Banderovci patří do zlatého fondu naší literatury. Tato kniha je nejen obsažným dokumentem doby, ale dnes navýsost aktuálním příspěvkem k poznání kořenů vážných problémů naší doby. Ač je nabit ... a dál?

Produkt Bohuš Chňoupek: Banderovci

Bohuš Chňoupek: Banderovci - parametry

Název produktu: Bohuš Chňoupek: Banderovci
Výrobce: NEUVEDEN
Minimální cena: 192 Kč
Maximální cena: 324 Kč
Ušetríte až: 132 Kč
Průměrné hodnocení uživatelů: 4 bodů z 5
Počet hodnocení: 1 x
Hodnocení:
  • 4
Podrobný popis:

Kniha Banderovci patří do zlatého fondu naší literatury. Tato kniha je nejen obsažným dokumentem doby, ale dnes navýsost aktuálním příspěvkem k poznání kořenů vážných problémů naší doby. Ač je nabita fakty, čte se jako román.

Bohuslav (Bohuš ) Chňoupek byl významný československý politik, ale také vynikající novinář a spisovatelPředmluva „Nechcete toho ode mne příliš? Po tak dlouhé době? Kdy po nás ani pes neštěkl?“

Starý prošedivělý muž se zadumal, podíval se mi do očí a opakoval: „Říkáte – svět mého mládí. Vždyť dnes už z něho zbyly jen střepy. A vy chcete, abych je poskládal zpátky. Po tolika letech! Kdy jsme pro nikoho vůbec neexistovali!“ Zabloudil pohledem kamsi za mne. „Něco vám ale povím. Často o tom přemýšlím. Mládí je pryč. Svět našich iluzí se vypařil. Leccos jsme pochopili. Leccos nás poznamenalo. Kdybych přece jen měl z těch vybledlých útržků vykouzlit obraz oné složité doby, tak jen kvůli těm přátelům, se kterými jsem tam byl. Mladí, zapálení, v planoucích očích svět ničím neohraničených snů, v srdcích planoucí láska, deroucí se po kotníky k budoucnosti, jejich nikdy nekončící starosti, plná náruč odvahy, obětavosti, která kašlala na úřední hodiny, a taky už příliš staří na svůj věk. Válka je zocelila. Zažili tolik strachu, urážek a ponižování, potlačování lidské důstojnosti, zažili příliš mnoho hladu, viděli tolik mrtvých, byli svědky tolika hrdinství i zbabělostí, že byli o generaci starší než jejich vrstevníci.

A právě tehdy šli, místo života v míru, do hor. 

Mám před očima jejich rozpálené tváře, vyprahlé rty, vytřeštěné oči, křečovitě stažená ústa, slyším jejich chrčivý dech, výkřiky, sténání i střelbu, do které vkládali všechnu svoji zuřivost, vzpomínám si na jejich zkrvavená těla, která spolubojovníci vynášeli z neproniknutelných houštin a neznámých, divokých míst, celý se až chvěji, srdce mi divoce buší a dech se zastavuje. Mnozí z nich rychle zmizeli. Už s námi nejsou. Možná i kvůli tomu všemu.

Pokud vás tedy poslechnu, tak jen kvůli nim.

Ale nerad bych vás zklamal. Veškeré napětí té doby by mělo přeskočit na čtenáře jako jiskra. Dokážu to ale? Čím dál tím častěji mě přepadá úzkost, když si nedokážu v paměti vybavit některou z oněch událostí, a při vší opatrnosti vidím, jak mi děj splývá, zkresluje se, na to skutečné se lepí domnělé, sen se mísí se skutečností. Časem z toho vzniká jakýsi umělý obraz, začínám mu věřit a nakonec jsem přesvědčený, že všechno bylo právě takhle, i když scéna, kulisy a kompars neměly spolu vůbec nic společného. Metafyzika? Nebo její opak? Tak či onak, amnézie, věčný nepřítel lidského mozku. Nechť je ztráta paměti omluvou mého pochybování, nejistot i zkreslení, nadbytečného patosu i křehkých polopravd. Copak není člověk a jeho život stvořený také z omylů?

Postavím se tedy tomuto nebezpečí, když na tom trváte. A pokusím se posbírat vz


Nejoblíbenější knihy:

Obsah stránek www.srovname.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.