Bydlení

Jarní budíček pro vaši zahradu – stromy a keře

Možná jsme stromy a keři měli začít. Vaše zahrada by už po zimě měla dostat spoustu údržby a pokud tam máte stromy, ty si zaslouží svou vlastní péči a kapitolu.

Začněte řezat

Je čas odřezat mrtvé, nemocné nebo poškozené větve a udělat tak místo nové generaci. Odstraňte všechny odumřelé pozůstatky minulé sezóny. Růže prořezejte ještě před tím, než začnou pučet. Prořezat byste měli také azalky, zlatice, dřin a další jarní keře.

Postarejte se o ovocné stromy

Řez ovocných dřevin se nejlépe provádí v pozdní zimě, nebo brzy na jaře. Prořezávejte je ještě před tím, než začnou pupeny pučet, jinak riskujete, že v důsledku “stresu” ponesou méně ovoce. Prořezání větví v korunách stromů usnadní cirkulaci vzduchu i přístup slunečních paprsků, což sníží riziko onemocnění stromu. Na prořezávání se výborně hodí vyvětvovací pilky o kterých zajímavě píšou třeba na tomto recenzním portálu

Vezmeme to popořadě:

  • Tvar stromu by se měl během jeho růstu vyvíjet tak, aby hlavní větve nerostly pod sebou, ale pravidelně zaplnily celý objem koruny. Tomu podřiďte svůj “řízný” plán.
strom - 1.

  • Když vám strom nechce být po vůli, řízněte větev tak, aby alespoň dodatečně vytvořila „odbočku“ a ubírala se tím směrem, kterým chcete.
strom - 2.

  • Hlavní větve u ovocných stromů je třeba vést vodorovně. Pomaleji potom rostou a lépe nasazují na plod. U mladých stromů to můžete zařídit tak, že větve zatížíte nebo přivážete. Pak se strom přizpůsobí a vytvaruje podle vašich představ.
strom - 3.

  • Řez by měl být tak šikmý, aby po uzdravení mohl téměř splynout s původní větví. Pokud budete řezat do špalíčku, nebude mít větev tolik hojivých látek a může začít uhnívat.
strom - 4

  • Hodně starý strom neomladíte „sakumprásk“, během jednoho jara.  Raději na to jděte postupně – rok po roce. V opačném případě strom najednou dostane tolik energie, že vyžene větve z každého očka, které najde. A to nevypadá dobře.
strom - 5

  • Při prosvětlování můžete korunu stromu tvarovat tak, že větev říznete nad očkem, které směřuje do místa, kde ještě není žádná větev.
strom - 6

  • Při prořezu každého stromu se snažte udržovat rozumný poměr mezi jeho vzrůstem, vytvářeným hlavními větvemi, a jeho plodným obrostem.
strom - 7

  • Ujistěte se, že máte doma štěpařský vosk. Urychluje hojení ran a řez se snáze zacelí.
strom - 8

  • Odstříhané větve nezapomeňte z trávníku pod stromem vysbírat, špatně by se vám pak sekal.

Odstraňte oporu

Odstraňte podpůrné kůly a plůtky u stromů, které jste vysadili loni. Tím, že jim umožníte trochu pohybu, jejich pružné kmeny samy zpevní. Odstraňte i pytlovinu, kterou jste chránili kmeny mladých stromů a keřů. Zabráníte tak hromadění vlhkosti a zahnívání.

Při starání se o zahradu jistě přijde vhod správné zahradní nářadí. Prohlédněte svou výbavu, nechybí vám něco\?

Přesazujte

Pokud chcete přesadit keře, na začátku jara jsou pro to ideální podmínky. Půda je vlhká, takže se keř na novém místě lépe uchytí a absorbuje tolik potřebné živiny. Rýčem najděte místo, kde končí hlavní kořeny a následně kopejte tak hluboko, dokud rostlina nebude volná. Připravte si novou jámu, která bude o několik centimetrů širší, než rozpětí kořenů přesazovaného keře. Nezapomeňte jí okořenit kompostem, nebo organickým hnojivem. To vše ale udělejte to ale ještě před tím, že se na keři zazelenají listy.  

Je čas na postřik

Na začátku jara (zpravidla v březnu) je rovněž čas na vymýcení škůdců, tedy na předjarní postřik hrušní, jabloní a dalších ovocných stromů. Nejčastěji se používají přípravky na bázi oleje, které škůdce tenkou vrstvou obalí, zabrání jim dýchat a jejich zničení dokonají účinné látky obsažené v postřiku.

postřik

Ošetření dřevin předjarním postřikem na bázi oleje se rozhodně nesmí provádět za mrazu nebo v období, kdy ještě mrazy očekáváte. Teplota při aplikaci postřiku by v zásadě neměla být nižší než 7°C, ideální je teplota kolem 15°C. Předjarní postřiky je zároveň třeba aplikovat nejpozději do stadia zeleného poupěte, u peckovin a bobulovin ideálně ve stadiu rašení pupenů a u jádrovin do náznaků růžového poupěte.

U hrušní tedy naneste sprej hned jak začnou pučet. Počkejte 10 dní a pak postup opakujte, přičemž zkontrolujte, zda zde nezůstali škůdci. Na jabloně nastříkejte pouze jednu dávku ve chvíli, kdy jsou pupeny otevřené cca. na šířku 1 cm.

Postřik aplikujte i na okrasné stromy a keře, které mají za sebou napadení mšicemi, nebo jinými škůdci. Zneškodněním škůdců pomocí předjarního postřiku snížíte potřebu použití pesticidů v průběhu vegetačního období.

Přidat komentář