Ladislav Šalda: Cesta rudého kata
Ladislav Šalda: Cesta rudého kata

Ladislav Šalda: Cesta rudého kata

 Kdo ztratil důvěru, nic víc už ztratit nemůže.    Publius Syrus  Tato kniha rozhodně nepatří k oddechové literatuře. Je svědectvím o mnoha letech plných nezákonností, které na nevinných občanech naší země páchala neomezeně vládnoucí Komunistická strana Československa ve spolupráci se sovětskými poradci z NKVD, KGB a s pomocí dalších represivních domácích a sovětských orgánů. Není to pouhý statistický výčet zločinů. Je to pohled tak trochu z…
Produkt již neprodává žádný obchod na Srovnáme.cz, ale máme pro vás podobné.

Specifikace

Klíčové vlastnosti

Název produktu: Ladislav Šalda: Cesta rudého kata
Průměrné hodnocení uživatelů: 0,00 bodů z 5
Hodnocení:
0

Popis produktu

 Kdo ztratil důvěru, nic víc už ztratit nemůže.

   Publius Syrus

 Tato kniha rozhodně nepatří k oddechové literatuře. Je svědectvím o mnoha letech plných nezákonností, které na nevinných občanech naší země páchala neomezeně vládnoucí Komunistická strana Československa ve spolupráci se sovětskými poradci z NKVD, KGB a s pomocí dalších represivních domácích a sovětských orgánů. Není to pouhý statistický výčet zločinů. Je to pohled tak trochu z druhé strany, za oponu historických událostí.           

            Kniha je výpovědí člověka, jehož život se ubíral pozoruhodnou cestou. Jako osmnáctiletý chlapec, spolu se svými kamarády utekl z republiky do SSSR, aby mohl bojovat proti Hitlerovi. Prošel sovětským gulagem, odešel do vznikající československé jednotky v Buzuluku, kde bojoval ve Svobodově armádě u Sokolova i na Dukle, aby se nakonec stal katem a vykonával hrdelní tresty jako Mistr popravčí...

Úryvek

 

1)

Práce ve Zvláštním oddílu bylo stále dost. Miroslav si na nudu rozhodně nestěžoval. Byl nedávno povýšen na nadporučíka a dostal konečně i služební byt. Dekret mu slavnostně předal sám Reicin a společně si jeli byt prohlédnout. Byl v centru města, v krásném měšťanském domě. Za války tam bydleli Němci, kteří pracovali na magistrátu. Ministerstvo celý dům převzalo, byty opravilo a přidělovalo potřebným funkcionářům. Miroslav byl překvapený, jaký krásný byt dostal. Pět velkých pokojů s výhledem na město, prostorná kuchyň, nově opravená koupelna, vše bylo nové a lesklo se. V přízemí domu dokonce fungovala trvalá služba – něco jako recepce v hotelu. Miroslava trochu trápilo, kde do takového bytu sežene zařízení. Peníze sice měl, ale koupit v této době nebylo kde. Svěřil se se svou starostí přímo Reicinovi. Ten ho jen tak na půl ucha vyslechl a pak jen ledabyle mávl rukou.    „Žádné starosti, Miroslave, to vyřešíme hned zítra, neboj se!“

            Hned druhý den vzal Miroslava do jednoho z mnoha skladů majetku zajištěného v pohraničí, kde spolu vybrali kompletní bytové zařízení do celého pětipokojového bytu, včetně nádobí, mnoha knih, lustrů a obrazů. Nákladní auto muselo jet třikrát, než byl Reicin spokojený.

            Miroslav jen stál a koukal, nebyl schopen slova. Ale tak se to tehdy dělalo běžně. Příslušníci OBZ vybavovali takovým způsobem celá ministerstva a jiné vládní úřady, diplomatické byty a taky byty ministrů, vysokých úředníků a později i sovětských poradců. Zabavený majetek měl Reicin plně ve své kompetenci a mohl s ním nakládat jak uznal za vhodné.

            Nádavkem mu k tomu všemu Reicin ze skladu přidal i několik v kůži vázaných alb se sbírkami starých poštovních známek. Miroslav sbíral známky v dětství a kdysi se několikrát o této zálibě před Reicinem zmínil. Těmi alby udělal Miroslavovi velikou radost.

            Od té chvíle bydlel Miroslav jako král. Jeho sousedé byli úředníci ministerstva zahraničních věcí a vnitra. Nikoho z ni

Recenze

Celkové hodnocení

0
0%
5
0x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x

Váš názor nás zajímá!

Hodnocení je od spotřebitelů, kteří produkt zakoupili.