Jitka Kaličínská: Chemická laboratorní cvičení I.
Jitka Kaličínská: Chemická laboratorní cvičení I.

Jitka Kaličínská: Chemická laboratorní cvičení I.

Návody pro 34 laboratorních cvičení z obecné a anorganické chemie uspořádané současně jako pracovní sešit žáků. 2 vydání 68 stran, formát A4; 2. vydání v roce 2005 Ukázka textu: Úkol: Sublimace jodu Princip: Přímý přechod látky z tuhého skupenství do plynného skupenství se nazývá sublimace. V laboratoři se používá – vedle destilace a krystalizace – k čistění a izolaci krystalických látek od netěkavých nebo málo rozpustných příměsí. Ve srovnání…
Produkt již neprodává žádný obchod na Srovnáme.cz, ale máme pro vás podobné.

Specifikace

Klíčové vlastnosti

Název produktu: Jitka Kaličínská: Chemická laboratorní cvičení I.
Průměrné hodnocení uživatelů: 0,00 bodů z 5
Hodnocení:
0

Popis produktu

  • Návody pro 34 laboratorních cvičení z obecné a anorganické chemie uspořádané současně jako pracovní sešit žáků. 2 vydání
  • 68 stran, formát A4; 2. vydání v roce 2005

Ukázka textu:

Úkol: Sublimace jodu

Princip:

Přímý přechod látky z tuhého skupenství do plynného skupenství se nazývá sublimace. V laboratoři se používá – vedle destilace a krystalizace – k čistění a izolaci krystalických látek od netěkavých nebo málo rozpustných příměsí. Ve srovnání s krystalizací poskytuje sublimace větší výtěžky produktů, které neobsahují uzavřené mechanické nečistoty a rozpouštědla. Proto slouží zejména k závěrečnému přečištění. Obecně lze rychlost sublimace ovlivnit teplotou, tlakem a provedením experimentu. Rychlost sublimace závisí také na velikosti povrchu sublimované látky, podobně jako rychlost odpařování.

Postup práce:

  • Na hodinovém sklíčku navážíme 8 – 10 g vzorku (směs písku a jodu).
  • Vzorek přesypeme do kádinky a na ní položíme a upevníme destilační baňku naplněnou směsí studené vody a ledu. (Mezery utěsníme kouskem vaty).
  • Kádinku zahříváme na síťce, až vysublimuje všechen jod a zachytí se na dně chlazené baňky.
  • Přesublimované krystalky jodu seškrábeme nožem na předem zvážené hodinové sklíčko a zvážíme.
  • Podobně zvážíme i čistý písek.
  • Vypočteme výtěžek jodu a čistého písku.

Výpočty:

Výpočet výtěžku jodu:

Hlavní kapitoly

Úvod do laboratorních cvičení Práce se sklem, korkem a pryží Váhy a vážení Měření objemu Měření hustoty Filtrace a dekantace Krystalizace Sublimace Destilace Práce s plyny I Práce s plyny II Práce s plyny III Rychlost chemické reakce Kyselost a zásaditost vodných roztoků Neutralizace Redoxní reakce I Redoxní reakce II Redoxní reakce III Srážecí reakce I Srážecí reakce II Srážecí reakce III Příprava roztoků různé koncentrace Ředění a zahušťování roztoků Podvojné soli I Podvojné soli II Tepelný rozklad a redukce Koordinační sloučeniny Vybrané reakce přechodných kovů I Vybrané reakce přechodných kovů II Vlastnosti přechodných kovů Vybrané reakce Vlastnosti vody destilované, pitné a minerální Důkazové reakce kationtů Důkazové reakce aniontů

Chemická laboratorní cvičení I. - Jitka Kaličínská

Recenze

Celkové hodnocení

0
0%
5
0x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x

Váš názor nás zajímá!

Hodnocení je od spotřebitelů, kteří produkt zakoupili.