Jan Kilián: Příběh z doby neobyčejného šílenství
Jan Kilián: Příběh z doby neobyčejného šílenství

Jan Kilián: Příběh z doby neobyčejného šílenství

Psavý koželuh z krušnohorského hornického města Krupky Michel Stüeler (1583–1656) není již českému čtenáři postavou neznámou. Rozsáhlé paměti tohoto měšťana obsahující velké množství jinde téměř nedochovaných informací o každodenním životě na menším českém městě v době třicetiletého konfliktu vydal nedávno historik Jan Kilián. Nyní tentýž autor představuje čtenářům životopis jejich autora, který byl nejen bystrým pozorovatelem a pilným…
Produkt již neprodává žádný obchod na Srovnáme.cz, ale máme pro vás podobné.

Specifikace

Klíčové vlastnosti

Název produktu: Jan Kilián: Příběh z doby neobyčejného šílenství
Průměrné hodnocení uživatelů: 0,00 bodů z 5
Hodnocení:
0

Popis produktu

Psavý koželuh z krušnohorského hornického města Krupky Michel Stüeler (1583–1656) není již českému čtenáři postavou neznámou. Rozsáhlé paměti tohoto měšťana obsahující velké množství jinde téměř nedochovaných informací o každodenním životě na menším českém městě v době třicetiletého konfliktu vydal nedávno historik Jan Kilián. Nyní tentýž autor představuje čtenářům životopis jejich autora, který byl nejen bystrým pozorovatelem a pilným zapisovatelem dění, ale vystupuje i v celé řadě dalších rolí, soukromých i veřejných: jako potomek svého rodu, poddaný své vrchnosti, městský úředník s řadou pověření ve věci správy své obce, bergmistr dohlížející na místní proslavenou těžbu cínu, mistr koželužského řemesla, zemědělec se zájmem o meteorologické jevy či o pomologii, manžel a otec, soused či věřící člověk. Skrze osobnost literárně činného měšťana je možné nahlédnout dobu „neobyčejného šílenství“, dobu v mnoha směrech v českých dějinách převratnou, ve vší její barvitosti i rozporuplnosti. Knihu doprovází bohatá obrazová příloha.

Život a svět krupského koželuha Michela Stüelera za třicetileté války

Úryvek

Poté co Michel Stüeler ztratil bergmistrovský úřad, mohl se opět začít intenzivněji věnovat řemeslu, jemuž se vyučil, koželužství. Ačkoli se povolání běžně dědilo z otce na syna, není zdaleka jisté, zda koželuhem byl rovněž jeho otec Merten. Pokud ano, pak by otcovskou profesi zdědil spíš starší syn, Michelův bratr Bartel, jelikož mladší z potomků většinou hledal uplatnění v jiném oboru. Krupský kronikář je nicméně prvním Stüelerem, jehož povolání skutečně známe. Proč ale on nebo jeho otec zvolili zrovna finančně náročné koželužství? Mohly sehrát nějakou roli příbuzenské a přátelské vazby Stüelerů k některému z představitelů tohoto řemesla? Netušíme, kde se vyučil, ale možná nebude v tomto směru náhodou, že jeho kmotr provozoval v Teplicích ševcovství,229 nejúžeji spojené právě s koželužstvím. Merten Stüeler se jistě mohl společensky či pracovně s tímto prostředím stýkat natolik, že o volbě povolání pro svého druhorozence ani nemusel mít pochyb. Bude ale lépe zanechat spekulací a smířit se s tím, že Michela Stüelera poznáváme teprve v době, kdy měl vyučení, trvající snad nějaké tři roky, dávno za sebou, a že důvody a okolnosti, proč a jak se stal koželuhem, ve svých pamětech nezmínil. Koželužství, řadící se mezi kožedělná řemesla,230 je činnost, při níž se k dalšímu použití upravují stažené zvířecí kůže. Jedná se o řemeslo prastaré, doložené už ve starověkém Egyptě a vlastně i v pravěku, kde ale pochopitelně dosud nešlo o řemeslnou specializaci. Féničané začali vydělávané kůže barvit, Římané řemeslnické postupy zdokonalili.

Recenze

Celkové hodnocení

0
0%
5
0x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x

Váš názor nás zajímá!

Hodnocení je od spotřebitelů, kteří produkt zakoupili.